Gondolat

Szöveg nagyítása:

-
+

2012. március 31-től látogatható a Magic and Mystery című Munkácsy-kiállítás a bécsi Künstlerhausban. A Karlsplatzon található nagy múltú kiállítóhely fontos szerepet játszott Munkácsy életében: itt mutatta be ugyanis 1882-ben a Krisztus Pilátus előtt című művét, amit 45 nap alatt 50 ezer ember tekintett meg.

A Munkácsy Alapítvány által szervezett kiállítás az első olyan bemutató Ausztriában, ami átfogó képet kínál Munkácsy munkásságáról: az életmű különböző műfajaiból válogatva, mintegy 60 festmény, valamint fotók és dokumentumok láthatóak a tárlaton. A festő életművét a legjelentősebb műfaji csoportok – életképek, szalonképek, tájképek – szerint mutatja be a tárlat.

A műveket elsősorban Pákh Imre műgyűjtő, a Magyar Nemzeti Galéria és a Déri Múzeum kölcsönözte a június 3-ig látogatható kiállításra. A Magyar Nemzeti Galéria gyűjteményéből 35 mű, többek között a Rőzsehordő nő, a Siralomház és a Poros út is látható a bécsi kiállítóhelyen.

Magyarországon kívül ez az első alkalom, hogy együtt látható Munkácsy három legjelentősebb és legnagyobb méretű bibliai témájú festménye: a Krisztus-trilógia. Az Ecce Homo a debreceni Déri Múzeum, a Krisztus Pilátus előtt a kanadai Art Gallery of Hamilton, a Golgota pedig Pákh Imre amerikai magyar műgyűjtő tulajdona.

A kiállítás megvalósulását a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.

A kiállítás megtekinthető: Munkácsy – Magic and Mystery
2012. március 31 – június 3.

Künstlerhaus
1010 Wien, Karlsplatz 5
www.k-haus.at


MTI

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Georg - Sotiris Bekas portréfilmje Lukácsról

KELEMEN Gábor

Gondolat

Húshorizontok dicsfényben

Filp Csaba képzőművész alkotói és akadémiai pályája bővelkedik az elismerésekben: Munkácsy Mihály-díjas, DLA, egyetemi docens, tanszékvezető a Magyar Képzőművészeti Egyetemen. Amiről ebben az írásban szó lesz, mégsem a felsorolt kiválóságok valamelyike, hanem Filp szoros kötődése a gasztronómiához, melynek visszfénye – szerencsénkre – esik művészetére is.

Gondolat

„Kivisszük a betegséget, behozzuk az egészséget”: tavaszi gyógyító hiedelmek

Az érdekességre törekedve tekintjük át a magyar nyelvterület tavaszi gyógyító szokásait.

Hírvilág

Carl von Rokitansky új kórbonctana és Rudolf Virchow sejtpatológiája

A neuronok közötti információ átvitel tanulmányozását megelőzte az a felismerés, hogy nem a rostok, hanem a Th. Schwann által felfedezett sejtek az állati szervezetek legkisebb építőkövei.