Egyfajta hormon segíti a stroke-osok felépülését
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Egy, a növekedési hormonhoz hasonló anyag késői fázisban segíti a szélütésesek felépülését – fedezték fel a Göteborgi Egyetem munkatársai.
A Clinical Endocrinology and Metabolism oldalain megjelent tanulmány fókuszában az inzulinszerű növekedési faktor I volt (IGF-I). A hormont vérből lehet kimutatni, és serkenti a növekedést, illetve a csontok épülését. Az IGF-I szintje általában magasabb olyan betegekben, akik rendszeresen végeznek intenzív testmozgást. David Åberg és munkatársai kimutatták, hogy a hormon javítja a stroke-on átesettek felépülését – három hónappal a stroke-ot követően. Ráadásul a hormon szintje testmozgás segítségével még növelhető is. Ugyanakkor a hormon szintjét más faktorok, például egyéb hormonok, étkezés, örökletes tényezők is befolyásolják.
A tanulmány 407 betegre terjedt ki. A 18-70 éves stroke-on átesettek utánkövetése még két évig tartott. Mindnél mérték a vér IGF-I szintjét, és megállapították, hogy a magas hormonszinttel rendelkezők jobb javulási készséget mutattak a szélütést követő 3-24. hónapban. Korábbi kutatások már bizonyították az IGF-I előnyös hatását a korai fázisban.
A munka mindenképpen kiemeli a testmozgás fontosságát a felépülési szakaszban, hozzátéve, hogy sajnálatos módon a betegpopuláció mozgási aktivitását illetően a tudósoknak nem volt információja. Egy jövőbeni vizsgálat ezen információval kiegészítve további értékes részleteket tárhat fel.
Forrás: Medipress
Kapcsolódó anyagok: „Robot” növekedési faktor fehérjét állítottak elő
Memóriazavar jelezheti az agyvérzés veszélyét
Stroke-központok létesítése és a halálozás
A stroke új kezelése
Agykutatás
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
Agykutatás
A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.
Agykutatás
A felnőtt korban született neuronok jóval a neurogenezis hanyatlása után is hozzájárulnak az agy flexibilitásához, állapította meg a Journal of Neuroscience tanulmánya.
Agykutatás
Főleg a Cannabis/kender hatóanyagainak idegrendszeri működéséről és neurológiai, pszichiátriai kórképekben kifejtett terápiás hatásairól volt szó a második magyarországi Orvosi Kannabisz Konferencián, aminek első napján a szakemberek, második napján a betegek és a laikus érdeklődők nyelvén folyt a kommunikáció.
Agykutatás
A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.
Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).
A megfelelő kötszer kiválasztásának alapja és fő célja, hogy az gyors és optimális sebgyógyulást eredményezzen, csökkentse a fájdalmat, kontrollálja a seb bakteriális állapotát, védjen az infekció ellen, abszorbeálja a sebváladékot, a lehető legkevésbé zavarja a beteget és javítsa az életminőséget. Az alábbi cikkben a modern sebtisztítás, -fertőtlenítés és -kötözés metódusát és eszközeit ismertetjük.
Agykutatás
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
Klinikum
A húgysav keletkezésének vannak endogen (purinszintézis, sejtpusztulás) és exogen (táplálkozás) forrásai. A kezelésnek tehát ennek megfelelően kell, hogy legyen nem csak endogen, hanem exogen útja is, ami magát a táplálkozást (és a helyes életvitelt is) foglalja magába.
Direkt kapcsolat van az antibiotikum-expozíció és az akut pszichózis között, állapította meg a Brain, Behavior, & Immunity – Health című szaklap tanulmánya. Az egyesült államokbeli kutatók cikke az első olyan tanulmány, ami az egyes antibiotikumok pszichiátriai mellékhatásainak (insomnia, hallucináció, delúzió, delírium, katatónia, paranoia, érzelmi elszíntelenedés, pszichózis) gyakoriságát értékeli.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
5.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás