ADHD kezelése gyógyszerek nélkül: meta-analízis
2013. ÁPRILIS 04.
2013. ÁPRILIS 04.
A gyógyszeres terápia kiegészítésként alkalmazott szabad zsírsavak pozitív hatását találták egy egyszeresen vak vizsgálat során. Gyógyszeres kezelés hatására magas arányban észlelhető a tünetek jelentős javulása az ADHD-ban szenvedő gyermekek körében, igen magas hatásfokkal (0.9).
Mindazonáltal a hosszú távú kimenetelben, ami a családi állapotot, foglalkoztatottságot vagy a társadalmi normák szerinti viselkedést illeti, nem tapasztalható pozitív változás a terápia hatására még azoknál az egyéneknél sem, akikre korábban sem volt jellemző az agresszív vagy jogsértő viselkedés. (JW Psychiatry Nov 5 2012).
Ráadásul egyes családok a nem gyógyszeres kezelést részesítik előnyben.
Az ebben a témakörben készült vizsgálatok és meta-analízisek nagyon vegyes eredményekkel zárultak, részben annak köszönhetően, hogy a vizsgálatok nem kettős vak módszerrel történtek. Az eredmények értékelhetőségének megítélésére, a kutatók elindítottak egy, a gyártók által támogatott, randomizált, kontrollált vizsgálatot a 3-18 éves korú, ADHD-val diagnosztizált gyermekek között. Azok a vizsgálatok, melyek a gyógyszeres és nem gyógyszeres kezelést együtt elemezték, kizárásra kerültek. Ennek alapján a 2904 átnézett vizsgálatból 54 felelt meg a meta-analízis kritériumainak, egy vizsgálatban nézték a kognitív és neurológiai terápiát, ami így 55 értékelhető vizsgálatot eredményezett.
A vizsgálati eredmények, összehasonlítva az összes többi vizsgálattal a nem vak és a kettős vak csoportban, szignifikánsan jobbak voltak ott, ahol szabad zsírsavakat adtak táplálék kiegészítésként (11 vizsgálat) illetve az étrendben nem szerepeltek mesterséges ételszínezékek (8 vizsgálat). A hagyományos, gyógyszeres terápiában részesülő kontroll csoport mellett, csak a szabad zsírsavak adásánál találtak szignifikáns, bár alacsony hatásnyagyságú (0.17) eltéréseket.
A kettős vak vizsgálatokban semmilyen más terápiás megközelítés (diéta -7 vizsgálat, viselkedés terápia – 15 vizsgálat, neurofeedback – 8 vizsgálat, kognitív terápia – 6 vizsgálat) nem mutatott szignifikáns különbséget.
Megjegyzés: A gyógyszeres kezelést elutasító családok számára alternatívát jelenthet a szabad zsírsavakkal történő táplálék kiegészítés, ami pozitívan hat az olvasási és helyesírási készségre. Ez különösen nagy segítséget jelenthet az ADHD-s gyermekek 20-25 %-a számára, akik tanulási nehézségekkel is küzdenek.
A mesterséges ételszínezékek kiiktatása a táplálkozásból, különösen azon gyermekeknél, akik valamilyen étel allergiában szenvednek csak óvatosan javasolható, figyelembe véve a logisztikai nehézségeket és az esetleges negatív pszichológiai hatásokat. (JW Psychiatry Feb 28 2011).
A táplálkozásban rejlő terápiás alternatívák feltérképezésére további vizsgálatok szükségesek.
eLitMed.hu
2013.04.04
Agykutatás
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
Agykutatás
A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.
Agykutatás
A felnőtt korban született neuronok jóval a neurogenezis hanyatlása után is hozzájárulnak az agy flexibilitásához, állapította meg a Journal of Neuroscience tanulmánya.
Agykutatás
Főleg a Cannabis/kender hatóanyagainak idegrendszeri működéséről és neurológiai, pszichiátriai kórképekben kifejtett terápiás hatásairól volt szó a második magyarországi Orvosi Kannabisz Konferencián, aminek első napján a szakemberek, második napján a betegek és a laikus érdeklődők nyelvén folyt a kommunikáció.
Agykutatás
A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.
Agykutatás
Figyelemhiányos hiperaktivitás zavar (ADHD) tüneteit mutató fiúk agyában egyes specifikus neurális körökben rendellenességeket mutattak ki.
Az ADHD speciális bánásmódot igénylő állapot, így kezelése teammunkában képzelhető el, melynek a gyermekpszichiáter mellett tagja a mentálhigiénés szakember, a pszichológusok, legfontosabb szereplője pedig természetesen az érintett gyermek és életének szereplői.
A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
Ideggyógyászati Szemle
Veleszületett metabolikus rendellenességgel diagnosztizált autista gyermekek2.
3.
Ideggyógyászati Szemle
[A retina morfológiai változásai Parkinson-kóros betegek kétéves utánkövetése során]4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás