A csecsemők érzik gondolatainkat
2011. AUGUSZTUS 15.
2011. AUGUSZTUS 15.
Egy magyar pszichológus legújabb kutatási eredményei szerint akár már a hét hónapos gyermekek is érzik, hogy mi jár a másik fejében.
Kovács Ágnes, a Magyar Tudományos Akadémia tagja olyan felfedezést tett, miszerint a csecsemők jóval korábban kezdenek tisztában lenni mások érzéseivel és gondolataival, mint azt eddig hittük. A pszichológus mindössze azt vizsgálta, meddig néznek a babák egy olyan egyszerű jelenetet, amely nem kívánja meg, hogy felmérjék a másik gondolatait, vagy megpróbálják kitalálni a következő cselekvésüket.
A csoport 56 héthónapos gyermekkel nézetett meg egy rajzfilmet, amelyben egy, az asztalra helyezett derékszögű háromszögben görgetett egy labdát a mesefigura hosszú jeleneteken keresztül. A labda néha megállt a háromszög mögött, így nem lehetett látni, vagy pörgött tovább az asztalon, amíg el nem tűnt a színről.
„ A kérdés most az, hogy a csecsemők hogyan változtatják meg a várakozásaikat a bizonyítékok függvényében” – mondta Kovács Ágnes.
A főhős némelyik jelenetben végignézte az egész folyamatot, és elkapta a leesőfélben lévő labdát, majd újra kezdte a gurítgatást. Máskor azonban előbb elment, mint hogy láthatta volna, hogy leesik a játék. A utolsó jelenetben a háromszög is eltűnt úgy, hogy nem volt mögötte labda. A kutatók azt figyelték meg, hogy a labda eltűnése után a kisbabák hosszú ideig meredtek a képernyőre, mivel nem erre számítottak. Úgy tűnik, érzik mi számít váratlan helyzetnek.
A kutatók úgy értékelték a csecsemők viselkedését, hogy meglepődtek, amikor a mesefigura nem jelent meg. Más szóval a babák nem a saját nézőpontjukból, hanem a szereplőjéből közelítették meg a helyzetet.
A kísérletről készült tanulmány a Science 1 című folyóiratban jelent meg.
Forrás: Medipress
Agykutatás
Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.
Agykutatás
A szerotonin nemcsak ingerületátvivőként működik, hanem a génexpresszió szabályozásában is részt vesz. E felfedezés következtében jobban megérthetjük a normál agyfejlődést, a pszichiátriai és neurodegeneratív betegségeket, és új terápiás módszereket fejleszthetünk ki.
Agykutatás
A felnőtt korban született neuronok jóval a neurogenezis hanyatlása után is hozzájárulnak az agy flexibilitásához, állapította meg a Journal of Neuroscience tanulmánya.
Agykutatás
Főleg a Cannabis/kender hatóanyagainak idegrendszeri működéséről és neurológiai, pszichiátriai kórképekben kifejtett terápiás hatásairól volt szó a második magyarországi Orvosi Kannabisz Konferencián, aminek első napján a szakemberek, második napján a betegek és a laikus érdeklődők nyelvén folyt a kommunikáció.
Agykutatás
A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.
Klinikai vizsgálatok igazolják, hogy az RA-s nőknek kevesebb gyermekük születik, illetve gyakoribb köztük a gyermektelenség, különösen, ha fiatal életkorban (30 éves kor előtt) diagnosztizálják betegségüket, illetve ha a diagnózis felállításakor még nincs gyermekük.
Gondolat
Dr. Ratkóczi Éva személyközpontú- és kognitív-viselkedésterápiás kiképző pszichoterapeutát kérdeztük a borderline személyiségzavar megjelenítésének jellemzőiről.
Nem csak pénzkérdés, hogy a plasztikai sebészek az állami egyészségügyben maradjanak – véli dr. Bene Ruzsena, a Bethesda Gyermekkórház Égéssérült Gyermekeket Gyógyító Országos Központjának osztályvezető plasztikai sebésze. A történelemből ismert orvosokra hivatkozik, akik a gyakorlat megszerzése, a szakma iránti szeretet, a betegek segítése miatt dolgoztak a közszférában és a szegényeket magánpraxisukban ingyen gyógyították.
ABSZTRAKT A játék kiemelt szerepet tölt be mindennapjainkban, számos olyan egyedi elemmel rendelkezik, amelyek megkülönböztetik más tevékenységformáktól, s biztosítják helyét életünkben. A klasszikus játékok mellett egyre inkább teret nyernek az internetes szerepjátékok is, így cikkünkben bemutatjuk ezen játékok és játékosaik világát, s kitérünk a játszás szociális, kognitív és érzelmi hatásaira és a virtuális játék-függőség kérdésére is. Ezen úgynevezett modern játékok mechanikai és dinamikai elemeinek felhasználásával valósítható meg a ’gamification’ nevet viselő módszer, amely egyik legsikeresebb eszköze lehet az oktatás színvonalasabbá, élvezetesebbé és hatékonyabbá tételére a legfiatalabb generációk számára. A ’gamification’ szükségességét a megváltozott nevelési attitűdök, az elavultnak tekinthető oktatási módszerek, az internet térhódítása valamint az általános intelligencia mellett az érzelmi kompetenciák fejlesztésének igénye jelzi.
Hipotermiával csökkenthető az agyi károsodás kockázata koraszülött csecsemőkben – állítják amerikai neurológusok.
1.
2.
3.
4.
5.
1.
2.
3.
4.
HOZZÁSZÓLÁSOK
0 hozzászólás