Magyar Immunológia - 2008;7(01-02)

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

Tisztelt Kolléganõk és Kollégák, kedves Olvasók!

SZEKANECZ Zoltán

Remélhetőleg már sokan várták folyóiratunk megjelenését. Magam, a szerkesztőtársak és a kiadó nevében elnézésüket kell kérnem a csúszásért: főleg technikai okokból vártunk eddig, de cserébe dupla számot adunk a kezükbe. Igyekeztünk nagyon tartalmas és színes számot összeállítani.

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

Az endothelsejtek, a leukocytamigráció, a kemokinek és az angiogenezis jelentősége a gyulladásos reumatológiai kórképekben

BESENYEI Tímea, PÁKOZDI Angéla, VÉGVÁRI Anikó, SZABÓ Zoltán, SZEKANECZ Zoltán

Az endothelsejtek, a leukocyta-endothel kölcsönhatások és az angiogenezis kiemelt jelentőségű folyamatok a gyulladás kialakulásában, ezáltal az arthritisek és autoimmun kórképek patogenezisében. Ez a terület a kutatás és fejlesztés szempontjából igen forrongó, ezért időről időre át kell tekinteni a legújabb molekuláris mechanizmusokat és az ezeken alapuló új terápiás próbálkozásokat.

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

Sejtélettani folyamatok jellemzése valós idejű áramlási citometriás módszerrel

MÉSZÁROS Gergő, RÓNAI Katalin Zsuzsanna, TOLDI Gergely, KAPOSI Ambrus, VÁSÁRHELYI Barna, TRESZL András

Az áramlási citométerek számos sejtpopulációban teszik lehetővé több sejtélettani folyamat egyidejű (real-time) monitorozását. A vizsgálatok során a sejtbe olyan festéket juttatnak, ami gerjesztés hatására fluoreszkál, és az általa kibocsátott fluoreszcens jel érzékenyen követi a vizsgálandó paraméter változását.

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

Az MCP-1 G/A és a T-bet C/G polimorfizmusok vizsgálata primer Sjögren-szindrómában és SLE-ben

KOVÁCS Attila, KONCZ Ágnes, ENDREFFY Emőke, ARANKA László, PETRI Ildikó, ELLER József, SZALAI Csaba

A monocyta chemoattractant protein- 1 (MCP-1) egy β-kemokin, amely a mononukleáris granulocytáknak a gyulladás helyére vonzásában játszik szerepet. A T-sejtek egyik transzkripcionális faktorát T-betnek nevezik.

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

Pseudolymphoma orbitae

VÁNCSA Andrea, GERGELY Lajos, NEMES Zoltán, BÍRÓ Edit, ILLÉS Árpád, BAKÓ Gyula

A pseudolymphomák felismerése és hatásos kezelése sokszor okoz gondot a klinikusok, patológusok számára. A diagnózist mindig a két szakma közös álláspontja alapján állítják fel.

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

EULAR - Párizs, 2008. június 11-14. - és egy kis foci…

SZEKANECZ Zoltán

A csodás Párizsban volt az Európai Reumaliga (EULAR) 2008. évi, immáron 9. kongresszusa. A kongresszus létszáma meghaladta a 13 ezret; lassan úgy tűnik, hamarosan valamelyik nagy futballklub stadionját kell kibérelni hasonló rendezvényekre. Apropó, foci…

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

Az autoimmunitás mozaikkockái Izrael, 2008. február 10-11.

SZEKANECZ Zoltán

A Tel-Aviv melletti Kfar Maccabiah Hotelben rendezték a Mosaic of Autoimmunity nevű kongresszust. A családias, körülbelül száz résztvevős összejövetelt Yehuda Shoenfeld professzor szervezte. A találkozó lehetőséget adott felidézni Shoenfeld első autoimmunkönyvét (Mosaic of autoimmunity), de a tudományos találkozó valódi oka a szerző 60. születésnapja volt.

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

Bázisterápiás szerek összehasonlítása rheumatoid arthritisben

SZŰCS Gabriella, SZEKANECZ Zoltán

A rheumatoid arthritis kimenetele függ a gyógyszeres terápia megválasztásától. A rheumatoid arthritis kezelésére számos betegségmódosító (DMARD), úgynevezett bázisterápiás gyógyszert alkalmazunk, de hatékonyság és biztonságosság tekintetében igen kevés megbízható összehasonlító vizsgálat áll rendelkezésre.

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

“Simply the BeSt”

SZEKANECZ Zoltán

Az elmúlt évek kutatásai egyértelműen igazolták, hogy a rheumatoid arthritis (RA) korai diagnózisa és korai, agresszív terápiája egyértelműen fontos a hosszú távú kimenetel, a károsodás és rokkantság szempontjából. Számos próbálkozás folyik a korai rheumatoid arthritis minél hatékonyabb kezelésére és a különböző kezelési stratégiák összevetésére.

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

Etoricoxib a rheumatoid arthritis kezelésében - Kivonatos ismertetés

MATSUMOTO AK, MELIAN A, MANDEL DR

A vizsgálatban a rheumatoid arthritis kezelésére 12 héten át adott napi 1×90 mg etoricoxib- vagy napi 2×500 mg naproxenkezelés hatásosságát és tolerálhatóságát elemezték. A kettős vak, randomizált, placebóval és aktív szerrel kontrollált vizsgálatot 88 amerikai centrumban végezték.

Magyar Immunológia

2008. JANUÁR 22.

Ötven éve alakult meg a Magyar Mikrobiológiai Társaság Immunológiai Szekciója

KÁVAI Mária

A Mikrobiológiai Társaság keretén belül az immunológiai szekció megalakítására Kesztyüs Lóránd, a DOTE Kórélettani Intézetének professzora kapott felkérést. Kezdeményező szerepet játszhatott ebben Simonovits István, az akkori egészségügyi miniszterhelyettes. Kesztyüs Lóránd nagy körültekintéssel és nem kevés aggodalommal látott a feladat megvalósításához.