Lege Artis Medicinae - 2018;28(11-12)

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

A nagy felgyorsulás

BRYS Zoltán

Évente körülbelül 192 000 négyzetkilométernyi erdővel van kevesebb a Földön. Mi­vel a fasűrűség eloszlása nem egyenletes az erdősült területeken, fontos fatörzsben is kifejezni a veszteséget: hozzávetőlegesen 15,3 milliárd fa évente . 1970 óta az amazóniai őserdő mint­egy 20%-a tűnt el. A globális talajerózió, a globális klímaváltozás, a növekedő népesség és az egy főre jutó növekvő fogyasztás mind abba az irányba mutatnak, hogy a fák száma tovább fog csökkenni a Földön. A tendencia nem új: az utolsó jégkorszak óta az emberi civilizáció durván az erdők felét használta fel. Az emberiségnek – technológiai fejlődése során változó célokra, de folyton növekvő mennyiségben szüksége volt fára vagy az erdősült földterületekre. A faanyag tűzifának, palánkvárak, malmok, hajók vagy vasút építéséhez, később pedig papír vagy más áruk előállításához kellett és kell. A földterület pedig a mezőgazdaságnak és a városoknak elengedhetetlen. Az újraerdősülést nagyobb részben a mező gazdasági művelés, kisebb részben az ipari termelés akadályozta és akadályozza meg ma is.

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

Mastitis és szoptatás

UNGVÁRY Renáta, MIKÓ-BARÁTH Eszter, KISS Eleonóra

Az emlőgyulladás különböző súlyosságú formái a laktáló nők jelentős százalékát érintik. Mivel súlyos fájdalommal, általános rossz közérzettel, magas lázzal jár, valamint szövődményei is súlyosak lehetnek, megelőzése és hatékony gyógyítása fontos népegészségügyi feladat.

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

Nagy cardiovascularis kockázatú betegek gyógyszeres kezelésének szempontjai

FARSANG Csaba

A nemzetközi és a hazai hypertonia-irányelvek a kombinációk szükségességét hangsúlyozzák a hypertoniás betegek kezelésében. Előnyben részesítendők a fix kombiná­ciók (single pill combination, SPC).

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

Az „Egészség-gazdaságtan Magyarországon: nagy potenciál, kihagyott lehetőség?” című cikkre reflektálva [2018;28(10):431-438.] olvasói levélre érkezett szerzői válasz

NÉMETH Bertalan

Örömmel olvastam Merész Gergő, az OGYÉI Technológia-értékelő Főosz­tá­lya vezetőjének sorait a LAM 2018. 10. számában. Meglátásom szerint, bár egyes apró részletkérdésben előfordulhat, hogy nem teljesen azonos az álláspontunk, ugyanazon megha­tározó elveket képviseljük.

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

2-es típusú cukorbetegség: milyen szerepe van a családorvosnak a betegség kezelésében?

TORZSA Péter, OLÁH Ilona, HARGITTAY Csenge, KALABAY László

A Magyar Diabetes Társaság 2017-es hazai szakmai irányelvében nagy hangsúlyt kap a cukorbetegek individuális kezelése és szénhidrátanyagcsere-zavarának terápiája a felismeréstől a célértékre törekvő rendezésre.

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

A komplex energetikai egyensúly kísérletes vizsgálata

GARAMI András

A komplex energetikai egyensúly magában foglalja a normál testtömeg és testhőmérséklet fenntartását. A homeosztatikus szabályozásban lényeges, hogy több élettani folyamat aktivitása egyensúlyban legyen: például a táplálékfelvétel és energiafelhasználás közti egyensúly a testtömeg, míg a hőtermelés és hőleadás egyensúlya a testhőmérséklet fenntartása szempontjából jelentős.

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

Új pszichoaktív szerhasználók identitásalakulása

ERDŐS Márta, SZIJJÁRTÓ Linda, VOJTEK Éva, KÁRPÁTI Tamás, ROZGONYI Róbert, KELEMEN Gábor

A szerzők Susan Greenfield identitáselméletére támaszkodva vizsgálják új pszichoaktív szerhasználók élettörténeti narratíváit magyarországi mintán (n=24).

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

Malignitást utánzó IgG4-gastropathia esete

NAGY Pál, KASZÁS Ilona, PÁK Gábor, TIBA Imre, FELFÖLDI Éva, HAMVAS József, BAGDI Enikő, KRENÁCS László

Az IgG4-betegség (és szinonimái) gyakori témája a mai orvosi szakirodalomnak. A kór szinte minden szervet érint, ezért rendszeresen tárgyalt téma számos interdiszciplináris fórumon.

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

„Ma nagyon sokat tudunk a természet apróka részleteiről” - de tudunk-e többet az axolotlról Szerb Antalnál?

GÁCS ZSÓFIA

Szerb Antal 1934-ben megjelent regényének (első angol fordítása 1963-ban jelent meg), A Pendragon legendának hőse az ex­centrikus Earl of Gwynedd különös lényekkel végez kísérleteket.

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

Orvosi Nobel-díj, 2018

KOVÁCS Ferenc

Az immunológiai tumorterápia két legfontosabb célmolekuláját felfedező kutatók, James Allison és Hondzso Taszuku kapták a 2018-as orvosi-élettani Nobeldíjat. A tudományterület jelenéről és jövőjéről beszélgettünk Ladányi Andrea biológussal, az Országos Onkológiai Intézet Daganatpatológiai Centrumának munkatársával.

Lege Artis Medicinae

2018. DECEMBER 10.

Semmelweis előtt tisztelegve, születésének 200. évfordulóján

GAZDA István

Semmelweis Ignác születésének 200. évfordulója alkalmából 2018-at Semmelweis-emlékévvé nyilvánították, amelyet a világ számos pontján a legkülönbözőbb formában ünnepeltek meg. Japánban szobrotavattak, Magyarországon kiállításokkal, koncertekkel, tudományos ülésszakokkal, sőt egy róla írt operával is megemlékeztek, és megmutatták küzdelmes élettörténetét.