Lege Artis Medicinae - 2006;16(02)

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Kellenek-e még az orvosi könyvtárak?

FENYVESI Tamás

Késő este van, állok a dolgozószobámban, az orvosi könyveim előtt. Nemrég kapcsoltam ki a komputeremet. Egyre izgatottabban kezdem előszedni a régi könyveket. Belelapozok - a nemritkán - sárgult lapokba, és fájdalmas nosztalgiát érzek…

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

A 2-es típusú diabetes világméretű terjedésének okai és következményei

JERMENDY György

Napjainkban a 2-es típusú diabetes mellitus előfordulási gyakoriságának megdöbbentő mértékű növekedése tapasztalható világszerte. Noha a számadatok drámai alakulásában szerepet kap a cukorbetegség diagnosztikai kritériumrendszerének változása, a várható élettartam növekedése, a betegség egyre fiatalabb életkorban történő manifesztálódása, illetve a szűrővizsgálatok elterjedése révén a fel nem ismert diabetesben szenvedők számának növekedése, a diabetesincidencia tényleges, meredek emelkedését az elhízás egyre nagyobb arányú előfordulása magyarázza.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

A koleszterinszint célértékre csökkentésének lehetőségei statinokkal

KARÁDI István

A statinok alkalmazása az atherosclerosis elleni terápiában új távlatokat nyitott meg. A klinikai tanulmányok egyértelmű bizonyítékokat szolgáltattak arra, hogy a lipidszint célértékeinek elérése az atherosclerosis progressziójának megállításához, kedvező esetben regresszióhoz vezet. Ez az eredmény a koleszterinszint-csökkentő hatás mellett egy komplex érvédő, úgynevezett pleiotrop hatásnak is köszönhető.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

A gyulladásos bélbetegségek genetikája

LAKATOS Péter László

A gyulladásos bélbetegségek kialakulásában különböző környezeti tényezők és faktorok (genetikai, epithelialis, immunmechanizmusok és nem immuntényezők) egyaránt szerepet játszanak.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

A véradók alkalmasságának alapelvei és a hazai követelmények

TOMONKÓ Magdolna

Véradás alkalmával a donorvizsgáló orvos két szempontot mérlegel: az egyik, hogy a donorjelölt számára nem jelent-e kockázatot a 450 ml vér elvesztése (például hipotenzió miatt), a másik, hogy a donor esetleges betegsége, aktuális (szezonális allergia, antibiotikum-szedés stb.) vagy krónikus állapota (például daganatos, autoimmun betegségek, gyógyszerek szedése) nem veszélyezteti-e a recipienst.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

A gyermekkori kövérség problémaköre

RODÉ Magdolna

A kövérség előfordulása az utóbbi két évtizedben rohamosan nő mind a fejlett, mind a fejlődő országokban, és egyre súlyosabb népegészségügyi problémát jelent. Különösen fenyegető veszély a gyermekkori kövérség. Kísérő betegségei közül főként kettő érdemel kiemelt figyelmet: a metabolikus szindróma és összetevői közül a 2-es típusú diabetes mellitus, amely egyre gyakrabban észlelhető már gyermekkorban is.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Ciklikus rifaximinkezelés hatása szövődménymentes vastagbél-diverticulosisban Nyitott, önkontrollos klinikai tanulmány

SIMON László, SALAMON Ágnes, FELFÖLDI Ferenc, TAM Beatrix, SÁNTA Judit, VADÁSZ Edit

A szerzett vastagbél-diverticulosis igen gyakori a fejlett országokban. A rosszul felszívódó antibiotikumok eredményesek lehetnek a kezelésben. Nyitott, bevezető tanulmányunkban a rifaximin tünetcsökkentő és preventív hatását vizsgáltuk.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

A rabeprazol gyomornyálkahártyát védő hatása naproxenkezelés során

NEMESÁNSZKY Elemér

Anem szteroid gyulladásgátlók szerteágazó mellékhatásai közül kiemelkedik a gyomor védő barrierjét képező nyálkahártya (mucosa) károsítása, ezáltal a szerek ulcust, vérzést, illetve perforációt idézhetnek elő. Az életet is veszélyeztető szövődmények főként a következő rizikótényezők esetén jelentkeznek: időskor, komorbid tényezők, ulcus vagy vérzés a beteg anamnézisében, párhuzamosan szedett gyógyszerek.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Choriocarcinoma az ovariumban Molekuláris patológiai differenciáldiagnosztikai lehetőségek

ERÉNYI Éva, SZIGETVÁRI Iván, ANDRIKOVICS Hajnalka, TORDAI Attila, URBÁN Márta, SIMON Károly

A choriocarcinoma két, etiológiailag eltérő formája - a gesztációs és nem gesztációs choriocarcinoma - sem hagyományos szövettani vizsgálattal, sem immunhisztokémiai módszerekkel nem különíthető el egymástól. Bizonyos esetekben szükség lehet a tumor eredetének tisztázásához a molekuláris biológiai vizsgálatra, ami prognosztikai és terápiás szempontból egyaránt jelentős.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Mikroszkópos vizsgálatok élő szemeken

IMRE László, RESCH Miklós, NAGYMIHÁLY Attila

A szerzők corneatranszplantált betegek szemén konfokális mikroszkóppal végzett vizsgálataik eredményeiről számolnak be. A vizsgálati módszert magyar nyelven Imre László ismertette 1999- ben. Az eljárásban az úgynevezett slit-scanning konfokális módszert alkalmazzák.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

FÓKUSZBAN A LÁZAS BETEGSÉGEK, ANTIBIOTIKUMOK

SZALKA András

- Az antibiotikum-kezelés leggyakoribb indikációi a lázzal kísért felső légúti infekciók. A gyakorlatban ezek döntő többségét vírusok okozzák. Kell-e és ha igen, mikor kell antibiotikumot alkalmazni, illetve van-e szerepük az antibiotikumoknak a vírusos kórképek gyógyításában?

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

2005. évi orvosi-élettani Nobel-díj A Helicobacter pylori-történet Magyarországon

RÁCZ István, SIMON László

Ahírügynökségek 2005. október 6-án világgá kürtölték az alábbi hírt: „A 2005. évi orvosiélettani Nobel-díjat Barry J. Marshall és J. Robin Warren ausztrál kutatók kapták megosztva a Helicobacter pylori nevű baktérium felfedezéséért, illetve annak megállapításáért, hogy a Helicobacter-fertőzés felelős a gyomor- és bélbetegségek egy részéért.”

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

A téli éjszakában

NEMESÁNSZKY Elemér

A diplomámon még meg sem száradt a tinta. A kórélettani intézetben kezdtem el dolgozni, de kapcsolatban akartam maradni a betegekkel, ezért aztán körorvosi ügyeleteket vállaltam Budapest több kerületében. Persze, számított a munkáért járó pénz is, de a fő motiváció az igazi orvosi tevékenység, a tankönyvek után a betegellátás gyakorlatának megismerése volt. A történetek sokaságából egy emlékezetes, 1968. év eleji, éjszakai hívást idézek fel.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Navigare necesse est Beszélgetés dr. Buda Bélával

FERENCZI Andrea

Az elmúlt évtizedek magyar közéletében azon ritka szereplők egyike volt, akik minden körülmények között meg tudták őrizni értelmiségi függetlenségüket, és minden helyzetben a valódi társadalmi integráció irányába segítették a viszonyok változásait. Buda Béla neve elválaszthatatlan többek között a magyar pszichiátriától, addiktológiától és a hazai kommunikációkutatástól; munkái hatnak országhatáron belül és kívül is. Sodorja bármilyen területre az élet, mindig a másik megértése, valóságos empátia vezérli. Amolyan „hídember”, aki sokféle hidat levert különböző „nyelvet” beszélő társaságok és csoportok között. S mint ilyen, önmagát és a sikert is más mércével méri.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Napóleon halála

SZENDI Gábor

Bonaparte Napóleon halála hosszú ideig, egészen az 1960-as évekig rejtély volt, mígnem Forshufvud fel nem vetette a mérgezés lehetőségét. Az elgondolás megjelenését követően Forshufvud és Weinberg - utóbbi a Nemzetközi Napóleon Társaság alapítója és elnöke - tüzetes vizsgálatával feltárt tények sokasága bizonyította a mérgezéselméletet. Napjainkban újabb és újabb szenzációkeltő, megalapozatlan elméletek jelennek meg, dacára annak, hogy ez a történelmi bűnügy már megoldódott.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Orvosi kutatás, emberi jogok

ZSUZSA Gábor

Orvosi kutatás, emberi jogok, 60 évvel a II. világháború után - ezzel a címmel rendezte meg nemzetközi konferenciáját a Haifai Egyetem Jogi Fakultása az Egészség-Jog-Etika Nemzetközi Központja és az UNESCO Bioetikai Bizottsága.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

A fenntartható egészségügy Bugovics Elemér: A fenntartható egészségügy, avagy az egészségügy kórtana

FRENKL Róbert

Sajátos élvezet az egészségpolitikával, egészségügyi ellátással, a magyar társadalommal foglalkozó kutató számára Bugovics Elemér „A fenntartható egészségügy avagy az egészségügy kórtana” című könyvének olvasása. Az élvezet fogalma mellett a „hálás” és a „hálátlan” jelzőre asszociálunk. Hálás a recenzens feladata, a könyv pozitívumai meghatározóak.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Egy kis csillagászat

GRÉTSY Zsombor

A feladat a már megszokott párosítós játék... A bal oldali hasábban szereplő csillagászattal kapcsolatos szavakat, kifejezéseket kell egy kis furfang, ötletesség segítségével összekapcsolni a jobb oldali oszlop betűvel jelölt, orvosi vonatkozású szavaival, kifejezéseivel. Például az ÜSTÖKÖS szóhoz az orvosi COMA szó jól kapcsolható, hiszen az üstökösök porból, gázból álló, jól látható „farkát”, csóváját szintén kómának nevezi a szaknyelv - a két szó eredete is azonos, a „haj” szóra utal.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Zeneterápia az Alzheimer-kóros betegek kezelésében

KOLLÁR János

Az Alzheimer-kóros betegek életminőségének javítása - tekintettel arra, hogy betegségükből fakadó kommunikációs zavaraik miatt a legtöbb terápia náluk nem alkalmazható - igen nehéz feladat. Ebből kiindulva különös figyelmet érdemel minden olyan beavatkozás, amely képes segítséget nyújtani a betegek emlékezeti és kommunikációs képességeinek megőrzésében, esetleges javításában, és ezáltal a betegek önbecsülésének növelésében. Számos vizsgálat igazolja, hogy e nehéz feladat megoldásában sikerrel alkalmazhatók a zeneterápiás megközelítések.

Lege Artis Medicinae

2006. FEBRUÁR 21.

Amikor a „kemény” tudomány felpuhul...

BÁNFALVI Attila

A „hard” (kemény) és „soft” (puha) tudomány megkülönböztetés ma közhelynek számít az akadémiai szférában. A két kifejezés használati értéke nem pusztán abban van, hogy különböző módszertanokat, sőt, „világnézeteket” jelöl meg a tudományok nagy családjában. Mindenekelőtt értékelő jellegük miatt „szeretjük őket”, minthogy rendszerint nem egyenrangú diszciplínacsoportokat jelölnek. Egyáltalában nem semleges leírói a világ különböző utakat követő feltárásának, hanem éppen azért használatos ez a két jelző, mert hierarchikus viszonyt fejeznek ki.