Lege Artis Medicinae - 2013;23(12)

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Karácsonyi leltár

BRYS Zoltán

Összességében az látható, hogy az emberiség talán eddigi legnagyobb kihívása előtt áll; kialakított gazdasági és társadalmi mechanizmusainak tudatos reformjára van szükség. Egyfajta szenvedélyes önreflexióra, dedogmatizálásra. Ehhez az eddigi történetének és saját magának mélyebb és átfogóbb megértésére van szükség. Sejtésem szerint 2073 békés karácsonya felé a széles értelemben vett spiritualitás értékein keresztül vezet az út.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

D-vitamin-terápia: hormonkezelés a rászoruló betegeknek vagy egyszerűen étrend-kiegészítés mindenkinek?

SPEER Gábor

A különböző szakmai társaságok eltérő ajánlásokat fogalmaznak meg a D-vitaminhiány megelőzésére és kezelésére. A jelentős különbségek egyik alapvető oka az, hogy eltérően ítélik meg a D-vitamin normális szintjét, illetve teljesen más matematikai modellt alkalmaznak a D-vitamin-kezelés D-vitamin-szintet emelő hatásának előrejelzésére.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Kontaktlencse-viselés

TAPASZTÓ Beáta

A kontaktlencse-alapanyagok és -típusok fejlesztése lehetővé tette, hogy az egyszerű optikai-kozmetikai célú illesztés mellett a kontaktlencsékkel látási rehabilitációt is végezzünk. A magas oxigénáteresztő képesség kibővítette a lencseviselés korhatárát, bátrabban merjük alkalmazni terápiás célra, főként a fájdalom csökkentése és a szaruhártya hámosodása érdekében.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

A statinok alkalmazásának lehetséges új területei

CSÁSZÁR Albert

A statinok a cardiovascularis kórképek terápiájának sarkalatos elemévé váltak. Alkalmazásuk során fény derült arra is, hogy a koleszterinszint csökkentésén túlmenően további kedvező hatásuk van, amelyek a vascularis történések mechanizmusában több ponton érvényesülnek.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Az obesitas gyógyszeres kezelésének lehetőségei

PADOS Gyula, SIMONYI Gábor, BEDROS J. Róbert

Közel 100 éve, az efedrin felfedezése óta próbálkoznak az obesitas gyógyszeres kezelésével. Hosszú évtizedeken át amfetaminszármazékokat, noradrenalin- és dopaminfelszabadulást elősegítő és gátló szereket alkalmaztak.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Az angiotenzinreceptorblokkolók idegrendszeri hatásai hypertoniában és dementiában

KOVÁCS Tibor

A renin-angiotenzin rendszer (RAS) a hypertonia kialakulásának és kezelésének szempontjából is az egyik legfontosabb mechanizmus. Elemei nagyrészt az idegrendszerben is megtalálhatók. A RAS gátlásán alapszik az angiotenzinkonvertáz-gátló és az angiotenzinreceptor-blokkoló (ARB) antihipertenzívumok hatása.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

A melanoma diagnózisa, kezelése az európai interdiszciplináris irányelvek alapján

VAJDA Adrienne

A European Dermatology Forum (EDF), a European Association of Dermato- Oncology (EADO) és a European Organization of Research and Treatment of Cancer (EORTC) több szakma összefogásával, szakértői panelek konszenzusa alapján 2012. október elején fektette le azokat az irányelveket, amelyek meghatározzák a melanoma diagnosztikáját, kezelését, valamint a betegek gondozásának, ellenőrzésének menetét.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

A féregnyúlvány diverticulitise

KRUTSAY Miklós

A gyomor-bél traktusban leggyakrabban a szigmabélen találhatók gurdélyok. Elsőként Kelynack (1) írta le 1893-ban előfordulásukat a féregnyúlványon. A ritkaságszámba menő, veleszületett gurdélyok falát a bélfal valamennyi rétege alkotja, míg a gyakoribb, szerzett diverticulumok (pseudodiverticulumok) falából az izomréteg hiányzik.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Tükörneuronok és személyköziség a megtestesülés paradigmájában

HORVÁTH Lajos, SZABÓ Attila

Ebben a tanulmányban a személyközi kapcsolatok pszichológiáját és fenomenológiáját vizsgáljuk interdiszciplináris perspektívából. Az empátia és az idegtudomány által is kutatott úgynevezett rezonanciajelenségek a filozófiai, pszichológiai és orvostudományi érdeklődés homlokterébe kerültek.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Az Aszklépiosz-kultusz

MOLNÁR Ella, JÁGER Tibor

Ki volt Aszklépiosz? Hogyan kapcsolódik alakjához a modern orvoslás szimbólumának kialakulása? Mi a különbség (és hasonlóság) Aszklépiosz botja és Hermész kaduceusza között? Honnan erednek a következő kifejezések, melyek a gyógyítás alapszókincsének részei: klinika, terapeuta, higiénia? Ezekre a kérdésekre próbálunk választ adni írásunkban.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Dúdol a kor

NAGY Zsuzsanna

Bánfalvi Attila: A medicina hatalma és kiszolgáltatottsága Meditor bioetikai sorozat Debreceni Egyetemi Kiadó, Literatura Medica Kiadó, Budapest, 2013

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Az eszmény diadala a Szépművészeti Múzeumban

NAGY Zsuzsanna

Az olasz reneszánsz három legnagyobb alkotója között, Leonardo és Michelangelo mellett, Raffaello Santi (1483-1520) volt a legfiatalabb. Kifinomult, harmonikus stílusa rendkívüli hatással volt kortársaira.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Maurice Ravel betegsége

KÖVES Péter

Ravel 1875-ben Franciaország baszkok által lakott délnyugati részén lévő Ciboure városában született. Édesanyja baszk volt, és ezt a francia-baszk örökséget a zeneszerző folyamatosan ápolta.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Rövid az élet és megismételhetetlen

SZÉLL Kálmán

Gaál Csaba: Egy életút gondolatai / Sebészfilozófia - Nézeteim Semmelweis Kiadó, Budapest, 2013 Oldalszám: 560

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Az eleusziszi misztériumok

ANDRÁSSY Gábor, FRECSKA Ede, Glaub Theodora

A misztérium jelentése: „emberi szóval kifejezhetetlen dolgok szemlélése..., csak a kiválasztottak számára megismerhető isteni kinyilatkoztatás”. A misztikusok ennek beavatottjai.

Lege Artis Medicinae

2013. DECEMBER 18.

Léon Spilliaert nyugtalanító álomképei

NÉMETH István

Léon Spilliaert (1881-1946) neve és művészete valószínűleg még ma is alig ismert szélesebb körben, holott az oostendei születésű festő a belga szimbolizmus egyik legeredetibb és legsokoldalúbb egyénisége volt, akinek sajátos fényhatásokra épülő, s rendszerint lidérces hangulatot árasztó alkotásai sajátos átmenetet képeznek a szimbolizmus, az expresszionizmus és a szürrealizmus között.