Lege Artis Medicinae - 2012;22(04)

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Mit rontottunk el, mi romlott el?

BALOGH Sándor

A magyar általános orvoslás, körzeti orvoslás, háziorvoslás fél évszázados története európai sikertörténet. Az európai megbecsültség és tisztelet sok szakmabeli önzetlen, gyötrelmes, verejtékes munkájának, és természetesen, sok-sok ismeretlen, becsületes körzeti és háziorvos kolléga mindennapos tisztességes emberi és orvos szakmai gyógyító munkájának vitathatatlan és egyértelmű eredménye.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Diabeteses láb szindróma: patomechanizmus, klinikai kép, korszerű terápia, megelőzés

JERMENDY György

A diabeteses láb szindróma a cukorbetegség jellegzetes, idült szövődménye, kialakulására mind 1-es, mind 2-es típusú diabetesben számíthatunk, elsősorban hosszú betegségtartam és tartósan rossz anyagcserehelyzet esetén. A patomechanizmusban döntően a neuropathia diabetica, kisebb részben a vascularis érintettség játszik szerepet.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

A nátrium-glükózkotranszportergátlók: új gyógyszercsoport kerülhet a diabetológusok fegyvertárába

BECHER Péter, PATAI Árpád, MÁJER Katalin

A diabetológus célja, hogy olyan antidiabetikumokat használjon, melyek a vércukorszint- csökkentésen túlmenően mérséklik az inzulinrezisztenciát, testsúlycsökkentő hatásuk van, és lehetőleg nem okoznak hypoglykaemiát, valamint nem károsítják a pancreas β-sejtjeit.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Több cardiovascularis rizikófaktor kombinációs kezelésének haszna és az egytablettás forma további előnye

CSÁSZÁR Albert

A Framingham cardiovascularis epidemiológiai vizsgálat tárta fel elsőként, hogy a fő rizikófaktoroknak milyen jelentőségük van a leendő cardiovascularis események kialakulása szempontjából. Arra is fény derült, hogy amennyiben több kockázati tényező párhuzamosan, együtt van jelen, akkor az egyedi tényezők fennállásakor észlelhető abszolút rizikóértéknek nem a számtani összegződése, hanem általában ennek többszöröse jelentkezik.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

A hepatocellularis carcinoma kezelése májátültetéssel: hazai eredmények

GÖRÖG Dénes, VÉGSŐ Gyula, DOROS Attila, GERLEI Zsuzsa, FEHÉRVÁRI Imre, NEMES Balázs, KÓBORI László

Nemzetközileg elfogadott, hogy válogatott esetekben a hepatocellularis carcinoma májtranszplantációs indikációt képez. Vizsgálatunk célkitűzése az ezzel a diagnózissal 1995-2010 között várólistára helyezett betegeink kezelési eredményeinek ismertetése volt.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Surveillance-vizsgálat nagy forgalmú kórház belgyógyászati osztályán

SCHAREK Petra, LÉTAY Erzsébet, KATONA Katalin, RÓKUSZ László

2010 novemberében felmértük a Honvédkórház I. Belgyógyászati Osztályára felvett betegek körében a meticillinrezisztens Staphylococcus aureus és Gram-negatív kiterjesztett spektrumú β-laktamáz- termelő baktérium hordozását és detektáltuk a kórházi kezelés időtartama alatt az általuk okozott kolonizáció, illetve infekció előfordulási gyakoriságát.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Önálló inzulindózis-titráció 2-es típusú cukorbetegségben: teher vagy megoldás?

TAKÁCS Róbert

Megfigyeléses vizsgálatok igazolják, hogy a rutin diabetesgondozás keretein belül is elérhető akár 1,3%-os HbA1c-csökkenés hosszú hatású bázis inzulinanalóg bevezetésének eredményeként. A szoros diabetológiai kontroll mellett alkalmazott inzulintitrációs algoritmus segítségével saját betegeink esetében is hasonló eredményre juthatunk.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Fulvesztrant az emlőrák késői stádiumában

BÍRÓ Mátyás, BÜDI László, AL-JAZAIRI Abdul Baki

A 63 éves nőbeteg távolabbi anamnézisében tonsillectomia, cholecystectomia, abdominalis hysterectomia szerepel. 2006 májusában indult kivizsgálása a jobb emlőben lévő fájdalmatlan, tapintható rezisztencia miatt. A mammográfia a jobb emlő külső kvadránsainak határán 17×14 mm-es, tumorra gyanús képletet írt le. A finomtű-aspirációs citológia eredménye: C5.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Roma daganatos betegek betegségképe és egészségügyi ellátással kapcsolatos attitűdjei

ROHÁNSZKY Magda, NÓTÁR Ilona, SZABÓNÉ Kármán Judit, KONKOLY THEGE Barna

A rákbetegséggel való szembesülés kortól, nemtől és kultúrától függetlenül megrázó, traumatikus élmény. Testileg-lelkileg megterheli a beteget és környezetét egyaránt, s a kiváltott érzelmi állapotok torzíthatják a percepciót és a mentális funkciókat is.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Beültethető loop recorder a ritkán jelentkező ájulásos rosszullétek megelőzésére

TOMCSÁNYI János

Az ájulásos rosszullétek előfordulása az életkorral jelentősen növekszik. Általában 6,2 ájulással lehet számolni 1000 betegévre, ami azt jelenti, hogy nem ritka jelenségről van szó. A rosszullét lehet ártalmatlan, aminek nincsen komoly prognosztikai jelentősége, míg más esetekben a hirtelen szívhalál előjele.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Sötét-e a középkor?

GAÁL Csaba

A jelmondat rámutat: talán mégsem voltak a korábbi századok emberei olyan elmaradottak, mint gondolnánk mai fejjel.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Húsz év a tehetségekért

GYIMESI Ágnes Andrea

A tehetség minden téren egyik legfőbb kincsünk. Az egész oktatási folyamatban jelen kell, hogy legyen az idevágó figyelem. A tudományos művészeti és társadalmi fejlődés, haladás záloga.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Etikai kérdések a pszichoterápiában - I. rész

KOVÁCS József

A 26 éves beteg borderline személyiségzavara miatt Béres doktortól heti három ülésben történő analitikusan orientált, feltáró pszichoterápiában részesül. A kezelés első hónapja alatt a dolgok jól mennek, a beteg úgy érzi, hogy Béres doktor empatikus és figyel rá. Csodálja őt ezért, és ezt meg is mondja neki.

Lege Artis Medicinae

2012. ÁPRILIS 20.

Franz Kafka betegsége és világképe

GERLINGER Lilla

Franz Kafka Prágában született 1883. július 13- án. Német nemzetiségű volt a család, de mivel a gettóban éltek, megszűnt a kapcsolatuk a prágai német kisebbséggel. Franz Kafka apja erőteljes tekintéllyel uralkodott a család felett. „A szüleim el nem fogadásával és zsarnokságával szembesülve, a családomban még inkább idegenként, mint külföldi voltam jelen”- írja, és valóban: egyszerre érezte magát idegennek saját családjában és városában is.