Lege Artis Medicinae - 2012;22(03)

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

Kharón ladikján

NAGY Zsuzsanna

2012. február 14-én tragikus hirtelenséggel elhunyt dr. Kramer Imre, szerkesztőségünk egyik meghatározó személyisége. Imrét mindenki szerette. A jóindulat és a kedvesség - mint törekvés is akár - oly ritka madár manapság, kevés az olyan ember, aki a többiekhez elnézéssel, türelemmel és minden mondandóját udvariasra hangolva fordul. Olyan erény ez, mely korunk feszült viszonyai közepette mindenképpen említésre méltó.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

A bakteriális kontamináció és az irritábilis bél szindróma

NOVÁK János

Az irritábilis bél szindróma (IBS) az egyik leggyakoribb gastrointestinalis megbetegedés, a fejlett országok felnőtt lakosságának közel 10-15%-át érinti. Az újabb megfigyelések felvetették annak a lehetőségét, hogy a bél bakteriális flórájának zavara és a vele járó kisfokú gyulladásos állapot szerepet játszhat az irritábilis bél szindróma etiológiájában és a tünetek kialakulásában.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

Nemzetközi szervezetek katonai válságreagáló műveleteiben alkalmazott epidemiológiai surveillance-rendszerek

KOPCSÓ István, KISS Antal Zsolt

Az új kihívásokkal és fokozott elvárásokkal szembesülő modern hadseregeknél a doktrínák, módszerek és technológiák megújítása, igényekhez igazítása elengedhetetlen progresszív követelmény. A harcoló katona és a harcérték maximális megóvása érdekében az innováció az egészségügyi haderővédelem teljes spektrumában nagymértékben felgyorsult és folyamatos.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

A belek keringési zavarainak klinikai vonatkozásai

DEMETER Pál

A belek vérátáramlásának bármely okból kialakuló csökkenése mesenterialis ischaemiához vezet, amelyet az oxigén- és tápanyagellátás hiánya következtében kialakuló sejtkárosodás jellemez. A splanchnicus erek közötti kiterjedt kollaterális rendszerek az ischaemia elleni védelmet szolgálják.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

A derékfájás kezelésének brit irányelvei az új NICE-ajánlás alapján - Összehasonlítás a magyar terápiás szokásokkal

VERECKEI Edit, PALKONYAI Éva, SIMONCSICS Eszter, APÁTHY Ágnes, TEMESVÁRI I. Péter

A derékfájással foglalkozó új NICE-irányelvek hangsúlyozzák a klinikai vizsgálat fontosságát. A radiológiai képalkotó módszereket elsősorban súlyos betegségek, tumor, infekció, trauma vagy gyulladás kizárására használják. Döntő fontosságú, hogy a betegeket felvilágosítsuk, bátorítsuk őket az öngyógyításra és arra, hogy őrizzék meg aktivitásukat.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

A bázis-bólus elv alkalmazási lehetőségei 1-es típusú diabeteses serdülő kezelésében

BLATNICZKY László

Az 1-es típusú diabetes mellitus kezelésében a bázis-bólus elv a múlt század vége óta meghatározó az inzulinkezelés beállításában. Az inzulinpumpa-kezeléssel nyert tapasztalatok bizonyítják, hogy a helyes mennyiségben és dinamikával megválasztott bázisinzulin-kezelés teljes egészében kompenzálni tudja a máj napszakos glükóztermelési képességét, illetve az inzulinreceptorok aktivitásának napszakos változását.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

A diabetes mellitus kezelésénekspeciális szempontjai időskorban

MÁCSAI Emília

Az amerikai, 65 évesnél idősebb korosztályban az éhgyomri vércukorértéket és a HbA1c-t figyelembe véve 50% a praediabetes előfordulási gyakorisága (1). Idős betegek csoportjában a diabetes korai elhalálozással, rosszabb általános egészségi állapottal, hypertoniával, gyakran szívelégtelenséggel, vizeletincontinentiával, sérülést okozó eleséssel, tartós fájdalmakkal és stroke-kal társul.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

Szájszárazság - egy kellemetlen tünet hátteréről

GERLINGER Imre

Xerostomia alatt a beteg által szubjektív módon megtapasztalt szájszárazság érzését értjük, míg a nyálmirigyek hipofunkciója a nyál mennyiségi és minőségi változásának a következménye. Általánosságban elmondhatjuk, hogy amikor a nyálelválasztás mértéke a normális mennyiség felére csökken, akkor a beteg xerostomiáról kezd panaszkodni.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

A fulvesztrantterápia eredményessége metasztatikus emlőrákban

TAKÁCSI-NAGY Zoltán

Ahetvenéves nőbeteg esetében 2003-ban axillaris nyirokcsomóáttétet adó bal oldali emlődaganatot diagnosztizáltak. A stádiummeghatározó vizsgálatok nem mutattak távoli áttétet.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

Milyen az orvos, ha nő? - Az orvosnő ideáltipikus képe empirikus vizsgálatok alapján

MOLNÁR Regina, GIRASEK Edmond, CSINÁDY Adriána, BUGÁN Antal

Célkitűzésünk az orvosnőkről alkotott sztereotípiák jellemzése volt, annak feltárása, az orvostanhallgató-nők milyennek látják az általuk mintaként követendő, már dolgozó orvosnőket. Az első vizsgálatban (247 hallgató a Szegedi Tudományegyetem, Szent-Györgyi Albert Orvos- és Gyógyszerésztudományi Centrumának, 256 fő a Debreceni Egyetem, Orvos- és Egészségtudományi Centrumának hallgatói közül) az orvostanhallgató-nők pályaszocializációját férfi társaikéval vetettük össze.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

Az emberen végzett kutatás és szabályozásának története etikai szemszögből

KOVÁCS József

Már az emberi történelem hajnalán felmerült az a gondolat, hogy egy eljárás vagy gyógyszer hatásosságát emberen próbálják ki. Főképpen arról vannak adataink, hogy mérgek hatását próbálták ki - az ókortól kezdve - elítélt bűnözőkön.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

Múmia - évezredeken át használt csodaszer

BECHER Péter, PATAI Árpád, MÁJER Katalin

Perzsául a múmia szó alatt a bitument értették. A Kr. után az 1. században Plinius a bitument előállító holt-tengeri (Lake Asphaltites) törzset „deximontaninak” nevezte, s a szert szürkehályog és egyéb szembetegségek, bőrbetegségek, lepra és viszketés ellen ajánlotta.

Lege Artis Medicinae

2012. MÁRCIUS 22.

A test gyarmatosítása - a civilizáció vadhajtásai

ZSINKÓ-SZABÓ Zoltán, LÁZÁR Imre, TÚRY Ferenc

Az elmúlt évtizedek társadalomtudományát meghódította a test. A szociológia, antropológia és a kulturális tanulmányok vették birtokba azt, ami korábban a fizikai antropológia, humán biológia terrénuma volt.