Lege Artis Medicinae - 2011;21(08-09)

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

„Csipszadó”: aki á-t mond, mondjon D-t is!

SPEER Gábor

Egy ismert piackutató cég felmérése alapján, bár a lakosság kétharmada támogatja az új népegészségügyi termékdíj bevezetését, a megkérdezettek többsége mégis szkeptikus az elérhető egészségügyi hatást illetően. A válaszadók többsége a „csipszadó” elsődleges céljaként az állami adóbevételek növelését jelölte meg.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

Az invazív gombainfekciók empirikus, illetve preemptív kezelése onkohematológiai betegek esetében

RÓKUSZ László

A fonalasgomba-infekciók jelentős problémát okoznak az immunológiailag károsodott betegek esetében. Az empirikus gombaellenes kezelés lényege, hogy a beteg klinikai észlelése során olyan adatokat, fizikális jeleket, tüneteket tudunk összegyűjteni, amelyek megalapozzák az invazív gombafertőzés klinikai gyanúját és ezért hatékony gombaellenes terápiát lehet indítani.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

A carvedilol alkalmazása invazív coronariaintervenciók után

KOVÁCS Imre

Az akut szívinfarktus kezelésének alapvető célja az elzáródott érszakasz minél gyorsabb mechanikus vagy litikus megnyitása és nyitva tartása. Az elzáródott erekben a véráramlás újbóli megindítása az érszakasz ellátási területén térfogati, nyomási és metabolikus terhelést eredményez, amely egy patofiziológiás kaszkád aktiválását indítja el.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

Az inzulinkezelés fejlődése az inzulin felfedezésétől az analóg inzulinokig

KÁPLÁR Miklós, PARAGH György

Az inzulin felfedezése mérföldkövet jelentett a cukorbetegség kezelésében. A kezdetben rendelkezésre álló állati (sertés-, illetve marha-) inzulinokat a humán készítmények váltották fel, napjainkban pedig legkiterjedtebben az analóg inzulinokat alkalmazzuk.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

A fix kombinációk előnyei a hypertoniás betegek kezelésében

FARSANG Csaba

A hypertoniás betegek 60-70%-ában csak az antihipertenzív gyógyszerek kombinációjával érhető el jelentős vérnyomáscsökkenés. A kezelésre vonatkozó nemzetközi és hazai útmutatók egyaránt hangsúlyozzák a kombinációs kezelés számos előnyét és fontosságát.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

Újdonságok a krónikus hepatitis C diagnosztikájában és kezelésében

NEMESÁNSZKY Elemér

A vírushepatitisek, különösen a hepatitis C diagnosztikájában és kezelésében bekövetkezett jelentős változások a paradigmaváltás kategóriájába sorolhatók. A Magyar Gasztroenterológiai Társaság ez évi nagygyűlésének fő témája volt az újdonságok bemutatása.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

Újdonságok az ischaemiás stroke másodlagos prevenciójában a 2011-es amerikai ajánlás alapján

CSIBA László

Az akut stroke kezelésének egyetlen, randomizált prospektív vizsgálatokkal igazolt, hatékony farmakológiai módszere az intravénás - szelektált esetekben (például arteria cerebri media occlusio) intraarterialis - vérrögoldás, amelynek időablaka három óra, bizonyos körülmények között 4,5 óra. (A 3 és 4,5 óra közötti időablakra való törzskönyvezés jelenleg folyik, és amíg le nem zárul, csak etikai bizottsági engedély és előzetes felvilágosítás, valamint beleegyezés után szabad ebben az időintervallumban vénás vérrögoldást végezni.)

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

A deréktáji fájdalmak manuális és mozgásterápiája

ORMOS Gábor, MÉSZÁROS Angéla, WEINBERGER Éva

A manuális terápia (MT) a manuális medicina (MM) szakterületének hétköznapi, szokásosan használt elnevezése. A manuális medicina, a Nemzetközi Manuális Medicina Szövetség (FIMM) definíciója szerint, a mozgásszervrendszer reverzíbilis - biomechanikai - funkciózavaraival foglalkozik, kézzel végzett technikák alkalmazásával, a szokásos - hagyományos - diagnosztikus és terápiás eljárásokat kiegészítve.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

A koenzim-Q10-zel szerzett tapasztalatok szívelégtelenségben

KOHUT László

A koenzim-Q10 fehérjekomplex a mitokondriumban elektronszállító molekulaként szerepet játszik az ATP képződésében, emellett erős antioxidáns hatással is rendelkezik. Több vizsgálatban igazolták a koenzim-Q10-szint csökkenése és a szívelégtelenség súlyossága közötti összefüggést. A szívelégtelenség multifaktoriális eredetű funkciózavar, amelynek kialakulásában fontos szerepet játszik a kóros energiametabolizmus is.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

A hálapénzkérdés értékelése IV. éves orvostanhallgatók körében

HORVÁTH Ferenc, TEREBESSY András, BALÁZS Péter

A hálapénztéma tudományos feldolgozása etikai, jogi és közgazdasági szempontból az 1980-as években kezdődött és az 1990-es évek végére lényegében lezárult. Azóta nincs tisztázatlan tudományos kérdés a jelenség megítélésében, az elméleti kutatások azonban nem jártak semmilyen gyakorlati következménnyel.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

Előrehaladott emlőrák kezelése fulvesztranttal

GYURANECZ Miklós

Történetünk 1998-ban kezdődik, amikor betegünk 42 éves volt. Júniusban emlőultrahangvizsgálat készült, amely a jobb emlőben malignus folyamat lehetőségét vetette fel. Előjegyzése volt ultrahang vezérelte aspirációs citológiai vizsgálatra, amelyet az előjegyzett időpontban nem tudtak elvégezni. A beteg ezt követően a vizsgálat elvégzését nem kérte.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

A ciclesonid hatásossága és biztonságossága súlyos asthmában

LIPTÁK Judit

A perzisztáló asthmában szenvedő betegek kezelésének fő irányát az inhalációs kortikoszteroidok (ICS) jelentik, mert erős gyulladásgátló hatást fejtenek ki. Rendszeres alkalmazásukkal csökkenthető a légúti gyulladás, javul a tüdőfunkció, csökken az asthmás exacerbatiók gyakorisága és súlyossága.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

Nyúltvelő-apoplexia

KRUTSAY Miklós, HALUSZ Irma

A hypertoniásoknál gyakori agyvérzés leginkább a nagyagyféltekékben, ritkábban a hídban, illetve a kisagyban fordul elő. A nyúltvelőben igen ritka.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

A galaktomannanmeghatározás szerepe az invazív aspergillosis korszerű kezelésében

SINKÓ János

Az invazív aspergillosis életet veszélyeztető gombainfekció, amely bizonyos kockázati tényezők fennállása esetén lép fel. Bizonyításához szövettani mintavételre van szükség, amely a betegek többségében nem vagy csak késedelmesen végezhető el.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

Minden nap ajándék - Romics Imrével Nemesánszky Elemér beszélget

NEMESÁNSZKY Elemér

Az orvosi berkekben széleskörűen ismert Romics név nekem mintegy fél évszázada vésődött emlékezetembe. Romics László belgyógyászprofesszor testvérbátyámnak volt egyetemi csoporttársa, Romics Imre urológusprofesszorral pedig az 1970-es évek elején együtt dolgoztam a SOTE Kórélettani Intézetében. Azóta is ápoljuk barátságunkat, tehát jól ismerjük egymást. Talán ezért is érzem úgy, hogy hihetetlenül gazdag életútjának bemutatása egyetlen beszélgetés rezüméje által csaknem lehetetlen. Mégis örömmel fogadtam a lehetőséget, hogy a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának professzori szobájában, amely már csaknem másfél évtizede második otthona, a LAM olvasói számára interjút készíthettem 2011 elején.

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

Egy karizmatikus váradi sebész - Krisár Zoltán emlékezete

KOTSIS Lajos

Vajon honnan fogja megtudni egy majdani érdeklődő, mit jelentett a hallgatók generációja számára Littman Imre műtéttana, hogyan illeszkedett Petri Gábor szegedi „tette” a klebelsbergi koncepcióba, milyen szuggesztív előadó volt Dóczi Pál, miért tekinthető Imre József a magyar nyelőcsősebészet atyjának, és professzor társa, Kulka Frigyes a magyar sebészet nagykövetének?

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

„Boldogtalan orvosok” - a jelenség és ami mögötte van

KAPOCSI Erzsébet

Pontosan 10 évvel ezelőtt - a British Medical Journal 2001. május 5-i szerkesztőségi cikkében - tette fel Richard Smith azóta híressé vált kérdését: „Miért olyan boldogtalanok az orvosok?”

Lege Artis Medicinae

2011. SZEPTEMBER 20.

A szalonok dédelgetett kedvence - Liszt Ferenc élete

KÖVES Péter

Kétszáz éve született „Hirhedett zenésze a világnak”, ahogy Vörösmarty Mihály köszöntötte a világhírű zeneszerzőt, zongoravirtuózt, tanítómestert, jótékonykodó adakozót, zenésztársait segítő, bátorító művészt, aki egyszersmind világjáró, ünnepelt alakja volt korának, és azóta sem tudunk napirendre térni afölött, honnan eredt zsenialitása, szorgalma.