Lege Artis Medicinae - 2009;19(11)

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

Farkas vagy bárány?

NEMESÁNSZKY Elemér

A természet örök törvénye szerint a „farkas vagy bárány” ellentét feszültsége az élet minden momentumába, testünkbe-lelkünkbe kódolva van. De nem mindegy, hogy aktuálisan mi ölt testet személyiségünkben, és ezért magunk is felelősséget viselünk. Orvosok lévén saját bensőnk alakulása a betegeink sorsát is érinti. Közös érdekünk, hogy önmagunkban és betegeinkben egyaránt csökkentsük a diszharmóniát. Az ember kiismerhetetlen; az orvos is az, a beteg ember még inkább. Különösen, ha kívül-belül a dolgok olyan bonyolultak.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

Borban az igazság?

FEHÉR János

A bor mintegy tízezer éve az emberiség általánosan fogyasztott élvezeti itala. Alkalmazása gyógyító célból végigkíséri a történelmet. A mérsékelt alkoholfogyasztás szív- és érrendszerre gyakorolt jótékony hatásának tudományos igénnyel végzett vizsgálatai mintegy harminc éve kezdődtek.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

A cukorbetegség és a daganatos kockázat

BECHER Péter, PATAI Árpád, MÁJER Katalin

Nincs az inzulin karcinogén vagy kokarcinogén tulajdonságára utaló adatunk, tudjuk azonban, hogy az inzulin növekedést serkentő hatású, így meglévő daganat esetén befolyásolhatja annak növekedését.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

A májcirrhosis és szövődményei: a diagnózis és a kezelés lehetőségei

PÁR Alajos

Az utolsó két évtizedben drámaian változott a cirrhosis szövődményeinek a kezelése. A kezelési módok között jelentős hangsúlyt kapnak a nem szelektív béta-blokkolók, a vazoaktív terápia, az antibiotikumok és az albumin.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

Súlyos infekciók antimikrobás kezelése: terápiás elvek és rezisztenciagondok

LUDWIG Endre

Az elmúlt években tisztázódtak a súlyos infekciók kezelésének alapelvei: mintavétel után a helyi rezisztenciaviszonyok ismeretén alapuló antibiotikum- kezelést egy órán belül meg kell kezdeni; a kezdő terápiát a beteg állapotának javulásával vagy a kórokozó és érzékenységének ismeretében egyszerűsíteni lehet, illetve kell; a farmakodinámiás szempontból optimálisnak tartható dozírozást célszerű alkalmazni; a terápia időtartamát a lehető legrövidebbre kell csökkenteni, nem komplikált, kezelésre jól reagáló infekció esetén öt-hét napra.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

A statinok pleiotrop hatásainak jelentősége

KOLOSSVÁRY Endre

Nem eldöntött kérdés, hogy a statinokhoz köthető pleiotropia fogalma valódi paradigmaváltást jelent-e, vagy esetleg tévúton haladunk. A közlemény a probléma jelenlegi állását foglalja össze bemutatva a pleiotropia öt lehetséges modelljét.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

Akut hepatitisszindróma

SCHULLER János

A heveny májbetegségről elsősorban a vírushepatitisek jutnak az orvosok eszébe, annak ellenére, hogy az akut hepatitist kiváltó kórokok között a hepatotrop vírusok a gyakorisági sorrendben csupán a harmadik helyen állnak. Az akut hepatitis klinikai megjelenése sokszínű, etiológiája sokféle.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

A rejtett hepaticus encephalopathia felismerésének és kezelésének lehetőségei

WERLING Klára

Rejtett hepaticus encephalopathia fordulhat elő a kompenzált májcirrhosisos betegek 60-70%-ában. Első tünete lehet a koncentrálóképesség csökkenése, az ingerlékenység, a figyelmetlenség.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

Dabigatran vagy warfarin pitvarfibrillációban: a RE-LY vizsgálat eredményei és jelentősége

KELTAI Mátyás

A klinikai gyakorlatban nem ritka, hogy a pitvarfibrillációra későn, csak az ischaemiás stroke kialakulása kapcsán derül fény. Pitvarfibrillációban a bal pitvar az alapbetegség miatt dilatált, a véráramlás a pitvari kontrakciók elmaradása miatt is lelassult, ezért a pitvarban és különösen a bal fülcsében thrombus alakulhat ki. Az ischaemiás stroke-ot az innen leszakadó embolusok okozzák.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

A kettős ballonos endoszkópia szerepe a vékonybélbetegségek diagnózisában és kezelésében összehasonlítva a kapszulás endoszkópiával

LAKATOS Péter László, HORVÁTH Henrik Csaba, ZUBEK László, PÁK Gábor, NÉMETH Artúr, RÁCZ István, PÁK Péter, FUSZEK Péter, NAGYPÁL Anna, GEMELA Orsolya, PAPP János

A terápiás beavatkozásokra is alkalmas, nagy felbontású képet szolgáltató eljárással a szerzők 150 beteget vizsgáltak, és 27 esetben, ahol a kapszulás endoszkópia eredménye is rendelkezésre állt, összehasonlították a kétféle módszert.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

A tiotropium hatása a különböző végpontokra mérsékelten súlyos krónikus obstruktív tüdőbetegségben - Az UPLIFT vizsgálat alcsoportelemzése

SOMFAY Attila

Az inhalációs kortikoszteroidok (ICS), a hosszú hatású béta-2-agonisták (LABA), a kombinációs készítmények (ICS/LABA) és a hosszú hatású antikolinerg tiotropium révén jelentősen javult a krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő betegek kezelhetősége. Ezekkel a gyógyszerekkel jobb légzésfunkció és életminőség mellett kevesebb exacerbatio érhető el.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

A remisszió kultúrája - Az alkoholpolitika tartaléka

KELEMEN Gábor

„Minden beteg elmondja a maga történetét, ha hagyjuk” - hangzott el gyakorta ez a szállóigévé vált mondat Hámori Artúr, a pécsi orvosegyetem egykori karizmatikus belgyógyászprofesszorának szájából.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

Botticellitől Tizianóig - Az itáliai reneszánsz remekművei a Szépművészeti Múzeumban

NAGY Zsuzsa

Kis túlzással azt lehet mondani, hogy azt a néhány képet, amelyet szerte a világon korra és nemre való tekintet nélkül mindenki ismer, az itáliai reneszánsz mesterei alkották.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

A semmivallás emberáldozatai

BÁNFALVI Attila

Az alkoholizmus az egyik „adekvát” reakció egy olyan világállapotra, amelyből éppen az az értelem hiányzik, amelyet korábban a vallásos világkép állított elő és szolgált. „Találd meg életed értelmét, láss értelmet a világban, szeresd embertársaidat és ebből következően tenmagadat!” Ez lenne a recept, amely gyógyít.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

Spirituális rokkantak és szenvedélyes józanok - Beszélgetés dr. Kelemen Gábor addiktológussal

NAGY Zsuzsanna

Az úgynevezett szenvedélybetegségek egyszerre betegítik meg az emberi testet, lelket, szellemet és kapcsolatrendszert. Az a kérdés, hogy mit tekintünk betegségnek, történelmileg változik.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

„A bornak csábító kedvessége...

KISS László

A Biblia szerint Noé nemcsak a bor, hanem a vele való visszaélés "feltalálója” is: „...és ivék a borból, és megrészegedék”.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

A bor íve

NAGY Zsuzsanna

Az alkimisták szerették volna felfedezni a Bölcsek Kövét, amely a tudás végtelenjét adhatja az emberiségnek; meg akarták találni az örök fiatalság kulcsát, a Halhatatlanság Elixírjét; és meg akarták találni, hogy hogyan lehet egyik fémet a másikba átalakítani. Vida Péter szekszárdi borász igazi alkimista.

Lege Artis Medicinae

2009. NOVEMBER 20.

Függőség, önsegítés, felépülés

NAGY Zsolt

Az elmúlt két évtized alatt Magyarországon is kialakultak a felépülő szenvedélybetegek önsegítő közösségei. E közösségekben dolgozó segítők szerepe hasonlatos a bábáéhoz abban a folyamatban, amelynek során valaki mintegy felébred az álomvilágból, amit a kényszeres szerhasználat jelent.