Lege Artis Medicinae - 2009;19(06-07)

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Mi lesz veled, sportorvoslás?

FRENKL Róbert

Az elmúlt hetekben, különböző alkalmakon, olyan sokan - kollégák és sportemberek - kérdezték meg, bizalmasan vagy kisebb-nagyobb társaságokban, hogy mi van, mi lesz a Sportkórházzal, hogy be kellett látnom, a téma közérdekű, igényli a nyilvános elemzést. A slágertéma - a politikai csatározások terepévé vált egészségügyben - nyilvánvalóan a Sportkórház sorsa, de az igazi kérdés az, mi lesz a szakmával, a sportorvoslással.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

A melatonin, az alvás és a cirkadián ritmusok: elméleti megfontolások és kronofarmakológiai alkalmazásaik

BÓDIZS Róbert

Az élővilágban megfigyelhető prediktív homeosztázis a ritmikusan bekövetkező környezeti változásokhoz való, előrelátó adaptációt jelent. Ennek eklatáns példái a cirkadián ritmusok, amelyek a nappal és az éjszaka váltakozására készítik föl a szervezetet. A melatonintermelődés cirkadián ritmusa anticipálja az alvásperiódus várható időzítését és tartamát, az agyi ingerfeldolgozás alvásra jellemző üzemmódját, továbbá - megfelelő környezeti feltételek mellett - az álmosság és részben az alvás megjelenését is elősegíti.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Leflunomid és biológiai terápia együttadása rheumatoid arthritisben

SZŰCS Gabriella

A rheumatoid arthritis krónikus gyulladásos autoimmun betegség, progresszív ízületi destrukcióhoz, a mozgásképesség csökkenéséhez, extraarticularis szövődményekhez vezet. Megfelelő kezeléséhez korai diagnózis, a betegre vonatkozó prognosztikai tényezők felmérése és megfelelő terápiás terv szükséges. A legfontosabb elv a korai erőteljes bázisterápia elindítása. A terápiás protokollok közül a methotrexatot és/vagy biologikumokat tartalmazó kombinációs terápiák hatékonyabbaknak bizonyultak, mint a monoterápiák.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Originális és generikus gyógyszerek: kutatás, hatékonyság, alkalmazás, finanszírozás

NOSZÁL Béla

A közlemény a gyógyszer definíciójából kiindulva tárgyalja az eredeti hatóanyag, az originális és generikus gyógyszer fogalmát, ezek eltéréseit és azonosságait. Áttekinti a törzskönyvezés alapjait, a terápiás egyenértékűség, a bioegyenértékűség, a gyógyszerészeti egyenértékűség és a farmakokinetikai egyenértékűség kritériumait, a gyógyszerek generikus továbbfejlesztésének lehetőségeit.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Protonpumpagátlók alkalmazása a gyakorlatban

DEMETER Pál

A protonpumpagátlók (PPI) bevezetése az 1980-as évek végén forradalmasította a savszekréció- gátlás lehetőségét az úgynevezett „savfüggő” betegségekben (refluxbetegség, fekélybetegség, nem szteroid gyulladáscsökkentők által okozott gastropathia stb.). Hatékonyságuk, kevés mellékhatásuk és alacsony gyógyszer-interakciós potenciáljuk ebben az indikációs spektrumban első számú gyógyszercsoporttá emelte őket.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Kereszttűzben az off-label gyógyszerrendelés

BÖLCS Ágnes

Az elmúlt hónapokban több szakmai fórumon napirendre került az indikáción túli gyógyszerrendelésre vonatkozó jogi szabályozás orvosi szempontokon alapuló kritikája. Az alábbi összefoglalás a kérdést elsősorban jogi szempontból elemzi, célja nem csupán a kritikus pontok kiemelése, hanem a különböző szakterületek képviselőinek felhívása a kérdést rendező szabályozás koncepciójának közös kidolgozására.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Mit kezdjünk a fülzúgással? Differenciáldiagnosztikai és terápiás vezérfonal

GERLINGER Imre

Fülzúgás (tinnitus) alatt olyan hangélményt értünk, amely a beteg fejében akaratlanul generálódik. Az esetek túlnyomó többségében ezt a hangeffektust csak a beteg érzékeli (szubjektív tinnitus), ritkán azonban a fülzúgás az ő környezetében mások által is érzékelhető (objektív tinnitus). A tinnitus okait az 1. táblázatban foglaltam össze. A fülzúgás nagyon gyakori panasz a háziorvosi és a fül-orrgégészeti rendelőben, a felnőtt lakosság 10%-a - ha csak átmeneti ideig is - előbb-utóbb megtapasztalja ezt a tünetet.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

A tiotropium hörgőtágító hatása enyhe és mérsékelten súlyos krónikus obstruktív tüdőbetegségben

BALIKÓ Zoltán

A GOLD -ajánlás a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) lépcsőzetes kezelését javasolja. A kezelés alapja a hörgőtágítás. A betegség korai stádiumában (I. stádium: a FEV1 az elvárt érték >80%-a) rövid hatású hörgőtágítók szükség szerinti használata javasolt. Ahogy a betegség súlyosbodik, rendszeres hörgőtágítás szükséges. Erre a célra a hosszú hatású hörgőtágítók részesítendők előnyben.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Újdonságok és kihívások a drogfüggőség kezelésében

BUDA Béla

Az Európai Unió francia elnökségének védnöksége alatt, Párizsban, 2008. december 9-10-én, szervezett tudományos konferencián a Nemzeti Drogmegelőzési Intézet delegáltjaként vettem részt. A konferencia célja az volt, hogy áttekintse az utóbbi évek kutatási eredményeit az addikciók területén, különös tekintettel az európai kutatásokra, főleg abból a szempontból, hogy ezek nyomán milyen haladás várható a terápia fejlődésében.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

A bélbetegségek pszichoszociális megközelítése A Magyar Gasztroenterológiai Társaság Colon Szekciójának rendezvénye Budapest, 2009. április 17.

LAKATOS László

Szokatlan feladatra vállalkozott a Magyar Gasztroenterológiai Társaság Colon Szekciója: interdiszciplináris kerekasztal-megbeszélés formájában a pszichoszociális tényezők szerepét tárgyalta a bélbetegségek kialakulásában, lefolyásában. A pszichoszociális megközelítés az orvostudomány történetében sokszor változott, ám az utóbbi időben mintha kevesebbet beszélnénk róla. Úgy tűnik, mintha túlzottan is csak a gyógyszerek, klinikai tanulmányok, műszerek, diagnosztikus és terápiás beavatkozások számadatai tükröznék szakmánk lényegét.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Zöld atherosclerosis

KRUTSAY Miklós

Az icterus a belső szervek közül a májon és veséken idéz elő színváltozást, a sárgaság fokától függően a barnától a sötétzöldig. Ez ideig nem tapasztaltuk, hogy sárgaságban az ereken is elszíneződés jelentkezne. Esetünkben a 79 éves férfi régebben pacemakerimplantáción és cholecystectomián esett át. Öt hónapja obstrukciós icterus lépett fel nála. Inoperábilis pancreastumort állapítottak meg, és choledochoduodenostomiát készítettek.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Morbiditás és háttértényezői a magyarországi orvosnők körében

GYŐRFFY Zsuzsa, ÁDÁM Szilvia, KOPP Mária

Kutatásunk célul tűzte ki a magyarországi orvosnők egészségmutatóinak felmérését, országos minta alapján. Vizsgálatunk kiindulópontjául nemzetközi és magyar kutatási eredmények szolgáltak, amelyek alapján feltételeztük, hogy az orvosnők mentális és szomatikus egészsége a lakossági mutatókkal összevetve rosszabb értéket mutat.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Mitől szoronganak a magyar férfiak? A férfi nemi szerep stresszjellegzetességei

SUSÁNSZKY Anna, SUSÁNSZKY Éva, KOPP Mária

Kutatásunk célja a férfi nemi szerep stresszjellegzetességeinek és az egészségi állapot, valamint a rizikó-magatartások összefüggéseinek vizsgálata volt. Munkánk a Hungarostudy 2006 vizsgálat adataira támaszkodik. A mintában a férfiak aránya 41% volt. Az Eisler- Skidmore-féle férfi nemi szerep stresszkérdőívét a válaszadók 89%-a töltötte ki, így összesen 1764 személy adatait tudtuk értékelni.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Adalékok Szent-Györgyi Albert életéhez

VÉRTES László

Kapronczay Károly méltató bemutatásában azt írja, hogy a világ jelentősebb orvos- és művelődéstörténeti feldolgozásában szereplő magyarok között az első helyek valamelyikén mindig ott szerepel - Semmelweis Ignác mellett - Szent-Györgyi Albert, az első magyar orvosi Nobel-díjas

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Az igazi „jóllét” megteremtéséért

GYIMESI Ágnes Andrea

Spiller Ágota sportrekreációs szakember és kineziológus. A felcsúti asszonyok klubjának megálmodója és megalapítója. Számtalan helyi kezdeményezés alkotója és szervezője.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Csiszér Zsuzsi képei

„Minden bennem zajlik legbelül. Minden benn és kinn ugyanaz. Közösségben vagyok a természettel, a tárgyakkal, a gondolataimmal. A történelem, a férfiak, a nõk, a gyerekeim, a múltam, a történet maga bennem van, a bensõmben. A valóság is belül játszódik, teremtõdik újra és újra...”

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Letisztult és gyakorlatias kompendium - Pilling János (szerk.): Orvosi kommunikáció.

BUDA Béla

A rendszerváltozás után a magatartás- tudományok is helyet kaptak az orvosegyetemek tanterveiben. A legteljesebb formában ez a Semmelweis Egyetemen történt meg, ahol a korábbi ideológiai tárgyak órakeretében öt új tantárgyat oktattak, köztük az orvosi kommunikációt is.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

Orvosnők az európai medicina korai történetében

KÖLNEI Lívia

A kultúra történetében kissé járatos ember úgy gondolhatja, hogy a XX. századig a nők nem játszottak jelentős szerepet a gyógyításban. Hiszen az ókortól napjainkig a legtöbb nagynevű orvos férfi

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

A teratogén gyógyszermellékhatásról való tájékoztatás elmulasztása

BÁRD Petra, PONGRÁCZ Krisztina

A pácienst bőrgyógyásza még gyermekkorában psoriasissal diagnosztizálta. A beteg rendszeresen járt az orvos magánrendelésére, aki megfelelő kezeléssel tökéletesen karbantartotta a betegséget, a páciens évtizedek óta gyakorlatilag tünetmentes.

Lege Artis Medicinae

2009. JÚLIUS 27.

A játék szerepe a szellemi frissesség megtartásában

DONÁTH Tibor

Biológusként, a funkcionális anatómia képviselőjeként mindenekelőtt azt hangsúlyozom, hogy az időskor megítélésében a modern tudományos gondolkodás paradigmaváltást követel.