Lege Artis Medicinae - 2007;17(11)

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Az újraélesztés újraélesztése

MATOS Lajos

Ha valaki halottaiból föltámada, újraéled, az igazi csoda. Az ilyen eseményeket följegyző vallásos irodalom sok csodáról megemlékezik. Az Újszövetségben olvasható, hogy Jézust egy apa kéri: „Az én lányom éppen most halt meg, de jer, vesd rá kezedet, és megelevenedik… Mikor pedig a sokaság eltávolíttatik, megfogá annak kezét, és a leányzó felkelt” (Máté, 9.18-25).

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Fájdalomcsillapítás a gyakorlatban A major analgetikumok alkalmazása

HORVÁTH J. Attila

Az erős, tűrhetetlen fájdalmak csillapításának évezredek óta ismert és ma is hatékony módja az opioidok adása. Az opiátokat a korábbi klinikai szemlélettől eltekintve nemcsak a végstádiumú tumoros betegeknek adjuk.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Inflammatio és atherosclerosis

JAKAB Lajos

Az atherosclerosis kórfejlődésében egyre inkább tisztázódik az érfali inflammatio szerepe. Az inflammatiós jelenség és az atherosclerosis gyermekkorban kezdődő, élethosszig tartó folyamatának ok-okozati összefüggéseit azonban nem egyértelműen ítéli meg az irodalom. Az inflammatio alapvető patofiziológiai lényegének a megítélése sem mindig egyértelmű. A közlemény összefoglalja az inflammatio, a szervezeti védekező, elhárító reakció lényegét, jellegzetességeit.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Tudományos tallózó

A Raynaud-jelenség kezelése botulinumtoxinnal Plast Reconstr Surg 2007;119:217-26. A Raynaud-jelenség gyógyszeres kezelésére adott válasz változó. Ha a fájdalom tűrhetetlen, és a súlyos érspasmus okozta fekélyek nem gyógyulnak, az arteria digitalis sympathectomiája enyhítheti a tüneteket, azonban gyakori a kiújulás. Ebben az esetsorozatban kezelhetelen fájdalomtól, az ujjak kifekélyesedésétől és elhalásától szenvedő 11 betegnek adtak botulinumtoxin- injekciókat az egyik kézbe, az ujjakon és a tenyéren az artériák mellé fecskendezve.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

A hemoglobinszint ciklicitása renalis anaemiában A CERA és a hagyományos erythropoesisstimuláló szerek összehasonlítása

REUSZ György, SZABÓ J. Attila

Az erythropoesist stimuláló anyagok glikoproteinből állnak, a peptidhez sziálsavban végződő oligoszacharidaláncok glikozidos kötéssel kapcsolódnak. Minél alacsonyabb az eritropoetin sziálsavtartalma, annál nagyobb a receptoraffinitása, ugyanakkor csökken a keringésben töltött fél életideje. A biológiai hatás e tényezők egyensúlyától függ.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Akut pancreatitis okozta gastrolienalis fistula Esetleírás képekben

CZAKÓ László, GÉCZI Tibor, LEINDLER László, FARKAS Gyula, TISZLAVICZ László, LONOVICS János

A műtét során a gyomor nagygörbületi oldalának necrosisa és gastrolienalis fistula igazolódott. A lép és a gyomor nagygörbületi oldala került reszekcióra. A posztoperatív szak eseménytelen volt, a beteg hat hónappal a műtét után tünetmentes. Esetünkben a gyomorfekélyből kiinduló fistulajárat kialakulását az akut pancreatitis segíthette elő, ezt a szövettani vizsgálat eredménye is alátámasztotta. A legjellegzetesebb, bár nem specifikus eltérés gastrolienalis fistula esetén: splenomegalia levegővel vagy necrosissal a lépben. A gasztroszkópos vizsgálat a fistulanyílás vizualizálásával keltheti fel a betegség gyanúját, amit a fistulajárat és a lépüreg kontrasztanyaggal való feltöltése igazolhat. A terápia műtéti: a fistula, a gyomor és a lép reszekciója.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Normális szérum-alanin-aminotranszferázszintű, krónikus C-vírus hepatitisben szenvedő betegek kombinált antivirális kezelésével szerzett tapasztalataink

HORVÁTH Gábor, TOLVAJ Gyula, HALÁSZ Tünde, STOTZ Gyula

A krónikus hepatitis C-vírus-fertőzés időtartama alatt az alanin-aminotranszferáz- (ALT-) érték a fertőzöttek egy részénél mindvégig normális lehet. Ez utóbbi esetben sem zárható ki - akár jelentős gyulladásos aktivitású, fibrosissal járó - krónikus C hepatitis fennállása. Vizsgálatunkban e betegek kezelésével szerzett tapasztalatainkat dolgoztuk fel.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

A humán leukocytainterferon helye a krónikus hepatitis C kezelésében

TELEGDY László, HORVÁTH Gábor, TOLVAJ Gyula, MAKARA Mihály, MONTSKÓ Valéria, OZSVÁR Zsófia, NEMES Zsuzsanna, PÉTERFY Zoltán, SZENTGYÖRGYI László

A krónikus C-vírus-hepatitisben szenvedő betegek mintegy 50%-a nem reagál megfelelően a pegilált interferon-alfa plusz ribavirin adására, ezért a protokoll előírásai miatt kezelésüket abba kell hagyni. A szerzők azt vizsgálták, hogy indokolt-e további kezelésük humán leukocytainterferonnal.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Kissejtes tüdőrákban szenvedő beteg anaemiájának kezelése

TAMÁSI Lilla, WOLLÁK András

Daganatos betegek körében gyakori szövődmény az anaemia, amelyet vagy maga a betegség, vagy az onkológiai kezelés okozhat. A vérszegénység rontja a betegek életminőségét, nehezíti a kemoterápia megfelelő időközönként és adagokban történő alkalmazását. Daganatos betegek vérszegénységében az erythropoesist stimuláló fehérjékkel (ESP) végzett kezelés emeli a hemoglobinszintet, csökkenti a vörösvértest- transzfúzió igényét, javítja az életminőséget. Kissejtes tüdőrákos beteg kemoterápia okozta anaemiája esetén a közelmúltban hazánkban is hozzáférhetővé vált az ESP-kezelés.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Nyúltvelői neurovascularis kompresszió mint a rezisztens hypertonia egyik oka Gondolatok egy betegünk kapcsán

KOVÁTS László, BRETUS Angelika, CSUTAK Kinga, NAGY Gyöngyi, GASZTONYI Beáta

A nyúltvelő rostralis ventrolateralis részén található a cardiovascularis rendszer centrális regulátora, a vasomotorközpont. A terület ingerületi állapota és/vagy a baroreceptorreflexafferentatióban, illetve -efferentatióban egyaránt szerepet játszó IX. és X. agyidegek irritációja szimpatikus hiperaktivitást okoz, ami az esetek egy részében súlyos, gyógyszeres terápiával nehezen befolyásolható magas vérnyomáshoz vezet. Ennek hátterében többnyire egy ritkán keresett érmalformáció, az úgynevezett pulzatilis neurovascularis kompresszió áll.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

A hypertonia és a szívelégtelenség kezelése modern béta-receptor-blokkolóval Költséghatékonysági szempontok

NAGY Viktor

Lassan, de biztosan változik a cardiovascularis kockázati tényezők megítélése. Egyre inkább előtérbe kerül az a nézet, hogy az elsődleges megelőzés nem a betegség, hanem a kockázati tényező elkerülését jelenti, a másodlagos és harmadlagos megelőzés pedig az „esemény” és az ismétlődés újra bekövetkeztét.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Intraabdominalis follicularis dendritikus sejtes sarcoma Esetleírás képekben

OROSZ Zsolt, HOLLÓSI Melinda, FORRAI Gábor, RAHÓTY Pál

A dendritikus sejtes tumorok (FDCS) rendkívül ritka, nem tisztázott etiológiájú elváltozások; a nyirokcsomók különböző típusú dendritikus sejtjeihez hasonló differenciációt mutatnak. Elsősorban nyirokcsomókban alakulnak ki; három formájuk: follicularis dendritikus sejtes sarcoma, interdigitáló reticulumsejtes sarcoma és nem osztályozható dendritikus sejtes sarcoma. A follicularis dendritikus sejtes sarcomák jellegzetesen a C3b- és C3dreceptorok elleni CD21- és CD35-ellenes antitestekkel adnak pozitivitást, és ez a szövettani diagnózis alapja.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

A protonpumpagátlók hatása a gyomornyálkahártya sejtkinetikájára tartós nem szteroid gyulladásgátló kezelés során Hritz István és munkatársai közleményének kivonata

HRITZ István, HERSZÉNYI László, MOLNÁR Béla, TULASSAY Zsolt, PRÓNAI László

Anem szteroid gyulladásgátló szerek (NSAID) a világon a legelterjedtebben alkalmazott gyógyszerek közé tartoznak. Kedvező klinikai hatásaik mellett alkalmazásuk során nyilvánvalóvá vált, hogy a betegeknek komoly kockázatot is jelenthetnek. Leggyakoribb mellékhatásuk az emésztőrendszer - ezen belül a gyomor-duodenum - nyálkahártyájának károsítása. A létrejövő klinikai tünetegyüttes az úgynevezett NSAID-gastropathia.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

17. Európai Tüdőgyógyász Kongresszus Stockholm, 2007. szeptember 15-19.

BALIKÓ Zoltán

Szemelvényeink a leggyakoribb tüdõbetegségekkel kapcsolatos újdonságokról adnak rövid tájékoztatást, a teljesség igénye nélkül.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

A kóros májlelet háttere Tapasztalatok a szakambulancián

GASZTONYI Beáta

Egyre több beteg jön hepatológiai konzíliumra úgy, hogy nem tisztázottak májkárosodásának etiológiai tényezői. A betegek kooperációjának megnyerése nélkül sziszifuszi küszködés esetén sem érhetünk el tartós eredményt. A legtöbb problémát azok a betegek okozzák, akiknek anamnézisében annak ellenére nem szerepel a rendszeres alkoholfogyasztás ténye, hogy a klinikai kép és a vizsgálati leletek konstellációja alapján erősen gyanítható: a hepatológiai konzílium szakmai indokában ennek is szerepe van.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

FÓKUSZBAN A GASTROINTESTINALIS BETEGSÉGEK SEBÉSZI VONATKOZÁSAI Az olvasók kérdéseire szakértő válaszol

JAKAB Ferenc

- A colorectalis tumorok műtétje során gyakran szükséges állandó vagy ideiglenes stoma kialakítása. Mitől függ, hogy a kialakított anus praeternaturalis reverzíbilis vagy sem?

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

A kezelés visszautasítása Etikai kérdések a betegek kezelésében

MAKÓ János, DÓSA Ágnes, SZEBIK Imre

A LAM nagy érdeklődésre számot tartó, a magyar orvosi sajtóban forradalmian új sorozatában egy-egy drámai, orvosetikai kétségeket ébresztő eset kapcsán kommentálják szakértőink, hogy saját véleményük szerint mi az adott ügyben az orvosi etika, a jog és a humánum szerinti helyes eljárás.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

A bélbetegségek belgyógyászati vonatkozásai Gyulladásos bélbetegségek - Újdonságok a szemléletben Szerkesztette: Fehér János és Kovács Ágota

SZÉKELY György

A gyulladásos bélbetegségek (IBD) alapja a genetikailag fogékony egyénekben a környezet hatására kialakult, immunmediált folyamat. Kutatásuk a gasztroenterológia egyik legintenzívebben fejlődő fejezete. A két fő kórkép, a colitis ulcerosa és a Crohn-betegség területén az egyre bővülő genetikai és kórtani ismeretek birtokában forradalmian új terápiás lehetőségek is megjelentek.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Egy francia költő mint dietetikus

KIS Domokos Dániel

A pestis gyakorta látogatta ez idő tájt Európát, például Erdélyben is felütötte ebben az évben pestis a fejét. Franciaországi jelentőségét még az is növelte, hogy az anyakirályné, Savoyai Mária Lujza is belehalt. Marot, ki gyászverssel siratta el6, maga is megkapta a kórt, de hála az udvari orvosoknak, s főképp szervezetének vagy a betegség könnyebb lefolyásának, meggyógyult...

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Percenként száz nyomás a mellkasra Beszélgetés Matos Lajos szívgyógyásszal

NÉMETH Éva

A neves kardiológus nem titkolja, hogy a hirtelen szívhalált személyesen tapasztalta meg, és ez a megrendítő élmény sarkallta arra, hogy megpróbálja felkavarni az állóvizet. „Halála után” - ahogy ő mondta - több fórumon cikkezett és nyilatkozott, majd példaadó cselekvéssel is kifejezte, égető szükség van a szemléletformálásra, annak a tudatosítására, hogy az azonnali segítségnyújtás jó eséllyel életet menthet. Ez a nyilvánvalónak látszó tény ugyanis, sajnos máig sem kap elég közfigyelmet.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Gyógyszerrendelési anomáliák

HERCZEG Zita

A LAM 2007. évi 8-9. számában Dobos Éva és Nemesánszky Elemér írása kitűnően foglalja össze a minőségi és hatékony gyógyszerrendelés ösztönzéséről szóló 17/2007. kormányrendelet szabályozásának visszásságait, amelyekkel a gyakorló orvosok, illetve az egészségügyi intézmények szembesülnek mindennapi tevékenységük során.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Gyenge motiváció, alacsony szintű tudás A laikusok elsősegélynyújtása

HORNYÁK István

Az intézményes mentés kezdetétől fogva a szakemberek komoly szerepet szántak azoknak az embereknek, akik a bajbajutott közelében tartózkodnak, s a bajt a legkorábban észlelik. Az egészségügyi szakirodalom által a laikus segélynyújtónak nevezett személyek segítségével még azelőtt működésbe lehet hozni a szakellátó rendszert, hogy a professzionális ellátók megérkeznének.

Lege Artis Medicinae

2007. NOVEMBER 20.

Zeneterápia a daganatos betegek kezelésében

KOLLÁR János

A zeneterápia sokat segíthet a daganatos betegek kezelésében, segít szembenézni sorsukkal, megfogalmazni életérzésüket, személyre szabottan úrrá lenni a bajokon. A zenei módszerek változatos klinikai terápiás eszköztárát mutatja be írásunk.