Lege Artis Medicinae - 2007;17(08-09)

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Etikai dilemmák

KOVÁCS József

A híres idegsebész arról beszél, hogy a hazai egészségügyi ellátás egyre inkább a katasztrófamedicina szemléletével működik: a középsúlyos betegeket kezelik, az enyhe és nagyon súlyos eseteket ezzel szemben nem látják el.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Savcsökkentők alkalmazása pancreasbetegségekben

GERVAIN Judit

A pancreasbetegségek jelenlegi terápiás protokolljainak nagy részében szerepelnek a hisztamin- 2-receptor-antagonisták és a protonpumpagátló készítmények.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

TNF-alfa-ellenes antitest-terápia Crohn-betegségben

LAKATOS Péter László

A Crohn-betegség krónikus gyulladásos kórkép, amely a gastrointestinalis traktus bármely területét érintheti. A betegség patogenezise csak részben ismert, különböző környezeti és egyéni (például genetikai, epithelialis, immun- és nem immun-) tényezők együttesen vezetnek a krónikus gyulladásos folyamat elindításához, amelyben egyaránt jelentős szerepe van a pro- és antiinflammatorikus citokineknek és a lamina propria T-sejtjei defektív apoptózisának.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Gyulladásos bélbetegségek gyermekkorban

BODÁNSZKY Hedvig, VERES Gábor

A krónikus gyulladásos bélbetegségek csoportja magában foglal két hasonló, egyelőre még ismeretlen etiológiájú, de jól megkülönböztethető bélelváltozást - ez a colitis ulcerosa és a Crohnbetegség. Régebben mindkettőt a fiatal felnőttkor betegségének tartották, de az utóbbi évtizedekben egyre gyakrabban lépnek fel gyermekkorban is, ekkor jellegzetességeik eltérnek a felnőttkori megjelenéstől. A korábban súlyos, gyógyíthatatlannak tűnő betegségek ma már a korszerű táplálás, gyógyszeres kezelés és sebészeti eljárások alkalmazásával kezelhetővé váltak, de végleges gyógyulásra egyelőre nem lehet számítani.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Tudományos tallózó

Colorectalis carcinoma szűréséhez elég, ha kinyitja a száját, és azt mondja: „ááá”? Gut 2006;55:1436-9. Az örökletes nem polyposisos colorectalis carcinoma (HNPCC) szűréséhez génvizsgálat szükséges, amely nem ad egészen pontos eredményt.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Az antihipertenzív terápia változása az újabb klinikai vizsgálatok alapján

ALFÖLDI Sándor

A különböző antihipertenzív szerek, azonos vérnyomáscsökkentő hatás mellett, szignifikánsan és klinikailag is jelentős mértékben eltérően befolyásolják a betegek vércukorszintjét, a szérumlipidértékeket, az inzulin-, kálium-, kreatininszintet, az albuminürítést, a szívfrekvenciát, a centrális vérnyomást, a testsúlyt, valamint az egyes hypertoniás szervkárosodásokat, nem is szólva a 24 órás vérnyomás-dinamikáról.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Endoszkópos vizsgálatokkal észlelt vascularis malformatiók Klippel-Trenaunayszindrómában Esetleírás képekben

KOVÁCS Márta, REUSZ György, SZABÓ Attila, DEZSŐFI Antal, GYŰRŰS Péter, JÁNOKI Márta, RÁCZ István

A szindrómára vascularis malformatiók, varicosus vénatágulatok, csont- és lágyrész-hypertrophia jellemző. A vascularis anomáliák különböző szervek akut vagy krónikus vérzését okozhatják. A béltraktus a betegek 1-12,5%- ánál érintett. A többszervi érintettség miatt a kezelés sokszor nehéz. Betegünknél a társuló krónikus veseelégtelenség fokozta a vérzési hajlamot.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Nem invazív coronaria-angiográfia sokszeletes komputertomográfiával

PRÉDA István, KERECSEN Gábor, MAUROVICH-HORVAT Pál

A szerzők a sokszeletes coronaria-CT-angiográfia diagnosztikus lehetőségeit, az alkalmazás módszereit, valamint a módszertani nehézségeket foglalták össze közleményükben.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Molekulárisan célzott biológiai terápia a szolid tumorok kezelésében I. Emlőrák és colorectalis rák

LÁNG István, HITRE Erika

A szolid tumorok molekulárisan célzott korszerű biológiai onkoterápiája a klinikai gyakorlatban ma azt jelenti, hogy a különböző kinázinhibitorok által közvetített jelátviteli utakat specifikusan gátoljuk.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

A detemir inzulin kedvező hatása a cukorbetegek testtömegére

BECHER Péter

A detemir a legújabb bázisinzulin-analóg. Harmadik fázisú tanulmányok és a PREDICTIVE vizsgálat azt igazolták, hogy amikor detemirt alkalmaztak különböző inzulinrezsimekben (bázis- bolus kezelés, orális antidiabetikum mellé adott detemir), mind 1-es, mind 2-es típusú diabetesben elmaradt az inzulinterápiát eddig szükségszerűen kísérő hízás. Hasonló eredmények születtek, ha NPH (neutrális protamin Hagedorn) vagy glargin inzulint cseréltek detemirre, vagy korábban inzulinkezelésben nem részesült betegeknek állították be az új inzulint.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Egy speciális tulajdonságokkal rendelkező béta-receptor-blokkoló, a nebivolol metabolikus hatása

PÁLL Dénes

Az elmúlt évek hazai és nemzetközi (mind az európai, mind az amerikai) ajánlásai alapján a béta-adrenoceptor-blokkolók a magasvérnyomás- betegség kezelésének elsőként választható hatékony és biztonságos gyógyszerei.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Különbségek a krónikus obstruktív tüdőbetegség gyógyszereinek tartós alkalmazásában

BALIKÓ Zoltán

A krónikus obstruktív tüdőbetegség (COPD) jelentősége, morbiditása és mortalitása folyamatosan nő, mérvadó becslések szerint 2020- ra a haláloki statisztikák harmadik helyére, a morbiditást tekintve az ötödik helyre kerül. Mivel jelenleg a COPD nem gyógyítható, a terápia támogató jellegű, a betegek tüneteinek enyhítésére, az exacerbatiók számának csökkentésére és az életminőség javítására irányul. A COPD gyógyszeres kezelésének kulcsszereplői a hörgőtágítók: az antikolinergikumok, a rövid és hosszú hatású béta-2-agonisták és a methylxanthinok.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Az elnyújtott hatású dipiridamol-acetilszalicilsav kombináció és a clopidogrel vizsgálata a stroke szekunder prevenciójában

SZAPÁRY László

A világ fejlett országaiban a stroke a mortalitási és morbiditási statisztikák előkelő helyén áll; a leggyakoribb olyan betegség, amely lehetetlenné teszi a független életvitelt. Az agyi katasztrófák körülbelül 80%-át ischaemiás eredetű kórképek alkotják.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

A kezelés meghosszabbítása 1-es genotípusú C-vírus-hepatitisben A 48, illetve 72 hetes peginterferon-alfa-2a- plusz ribavirinkezelés összehasonlítása

NEMESÁNSZKY Elemér

A tapasztalatok szerint nem kielégítő annak a protokollnak az eredményessége, amelyet jelenleg alkalmaznak a hepatitis C-vírus 1-es típusával fertőzött egyének kezelésére, ezért az újabb terápiás stratégiák egy része a kezelés időtartamának meghosszabbítását javasolja. A szerzők a 48 hétig tartó antivirális kezelés paramétereit a 72 hetes terápiában részesülők adataival hasonlították össze.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

A rosuvastatin hatása a szérumkoleszterin-szint csökkentésére MERCURY II vizsgálat

NAGY Viktor

Miközben a statinok bizonyítottan a leghatékonyabb LDL-koleszterin-szintet csökkentő gyógyszereink, a nagy tanulmányok után a mindennapi élet is azt igazolja, hogy meglehetősen eltérő az egyes szerek hatásereje és mellékhatásprofilja is.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Üregárnyék a tüdőben Esetleírás képekben

PÁPAY Judit, MOLDVAY Judit

Az Aspergillus-infekció okozta tüdőtályog általában már meglévő, többnyire felső lebenyi üreg területén alakul ki - például cavernával gyógyult tébécében -, azonban megjelenhet korábban egészséges tüdőben is, különösen krónikus alkoholizmus, malignus betegség vagy más ok miatt létrejött immundeficiens állapot esetén.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

A gyógyszerek törzskönyvezése és forgalomba hozatala az Európai Unió országaiban

BORVENDÉG János

Napjainkban sok szó esik a gyógyszerekrõl, leginkább persze azok áráról, a támogatás lehetséges mértékérõl, míg kevesebb megjegyzés hangzik el - vagy legalábbis kevésbé megalapozottan - az adott gyógyszer költség-hatékonyságáról, minõségérõl, optimális terápiás felhasználhatóságáról, továbbá az azonos csoportba tartozó szerek egymáshoz viszonyított terápiás értékérõl.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Megszabadulni a cigarettától…

VADÁSZ Imre

Ami azt illeti, nem vagyok töprengő alkat. Vénkoromra sem nőtt be a fejem lágya, gyakran előbb cselekszem, aztán gondolkodom. Most mégis töprengek. Egyrészt, mert megígértem a szerkesztőnek, másrészt, mert tényleg van min és mit töprengeni.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

A gyógyszerrendelés újabb szabályainak gyakorlati értelmezése Tapasztalatok, problémák a gasztroenterológia területéről

DOBOS Éva, NEMESÁNSZKY Elemér

A biztonságos és gazdaságos gyógyszer- és gyógyászatisegédeszköz- ellátás, valamint a gyógyszerforgalmazás általános szabályairól szóló, 2006. évi XCVIII. törvény (továbbiakban gyógyszer-gazdaságossági törvény) megjelenése, majd 2007. január 1- jétől történő hatályba lépése utáni kezdeti időszakban a szolgáltatók és az orvosok még csak ismerkedtek az új szabályokkal.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

FÓKUSZBAN AZ ONKOHEMATOLÓGIAI BETEGSÉGEK Az olvasók kérdéseire szakértő válaszol

DEMETER Judit

- Vannak-e és ha vannak, mennyire specifikusak a myelo- és lymphoproliferativ betegségek tumormarkerei? - A köznapi értelemben használt tumormarkerek az onkológiai diagnosztikában használatosak.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

A dohányzásról való leszokás motivációs hátterének vizsgálata

SUSÁNSZKY Éva, SZÁNTÓ Zsuzsa, KOPP Mária

Kutatásunk célja a leszokás motivációiban megjelenő különbségek feltárása a dohányzásról sikeresen leszokottak és leszokást fontolgató dohányosok körében. Összehasonlítottuk a leszokottak által adott magyarázatokat és az aktív dohányosok indokait arra nézve, hogy miért fontolgatják a leszokást.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

„A diagnosztika semmi, csak ha terápiára törekszik...” Hankiss János belgyógyásszal Nemesánszky Elemér beszélget

GYIMESI Ágnes Andrea

Hankiss János sokrétű személyiség, aki nem csak egy szakmához kötődik. Meggyőződése, hogy az irodalmi alkotás is egyfajta gyógyító tevékenység: az igazi mű erőt ad és bátorít.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Sloane doktor és a British Museum

NÉMETH István

Európa nagy múzeumai alapításukat tekintve rendszerint két csoportra oszthatók. Az elsőbe az olyan uralkodói gyűjteményekből létrejött intézmények tartoznak, mint például a bécsi Kunsthistorisches Museum, a madridi Prado vagy éppen a szentpétervári Ermitázs, míg a másik csoportot azok a múzeumok alkotják, amelyek állami kezdeményezésből, valamely jelentős arisztokrata vagy polgári gyűjtemény - adományozás, hagyaték vagy vásárlás révén történt - megszerzése nyomán születtek. Köztudottan ezen utóbbi kategóriába sorolható a Magyar Nemzeti Múzeum...

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Életstílusgyógyszerek

TÖRÔCSIK Mária

Sokak számára talán meglepőnek tűnhet a gondolat, hogy életstílusgyógyszerekről próbálunk meg ismereteket összegyűjteni, megkíséreljük megvilágítani létrejöttük okait. Állítható ez azért, mert számos, akár orvosok körében végzett megkérdezéses vizsgálat esetén is találkozott a kutató értetlenséggel, ha a fogalom körbejárását kezdeményezte. Éppen azért, mert a fogalom nem tiszta, nem megvitatott, magyar irodalma nincs, ráadásul határterületet érint, szükség van a tudományágak közötti párbeszédre.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

A Pszichiátriai Múzeum gyűjteménye

PLESZNIVY Edit

Az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet bezárásával bizonytalanná válik annak a különös gyűjteménynek a további sorsa, amelyben a Lipót alapításától eltelt több mint egy évszázadban itt ápolt képzőművészek és pszichotikus betegek művei kaptak helyet. E gyűjtemény orvosi és képzőművészeti jelentőségét mutatja be írásunk.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Beteg vagy megszállott?

BÁNFALVI Attila

Külföldi hallgatók hoztak a lelki traumával foglalkozó szemináriumra egy filmet, amelyet az úgynevezett démonikus megszállás illusztrálására szántak. Exorcism of Emily Rose (Ördögűzés Emily Rose üdvéért). Látszólag nem több, mint a szokásos ördögűzős filmek, és ezért a DVD talán fel sem tűnik a boltok polcain. De ezúttal sokkal érdekesebb problémába botlunk, mint első pillanatban gondolnánk.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Tébolydából elmegyógyintézet A hazai elmeügy intézményei

KAPRONCZAY Károly

Az elmúlt hónapokban indulatoktól sem mentes vita robbant ki több kórház megszüntetése miatt, így az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézettel kapcsolatban is. Az 1868. december 6-án megnyílt gyógyintézet alapító oklevelét keresve „történeti rémhírek” borzolták a kedélyeket, sőt, az „alapítók” is megnyilatkoztak.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

Filmbéli orvosok

GRÉTSY Zsombor

Ezúttal az a feladat, hogy a bal oldali oszlopban számmal jelölt filmcímeket kapcsoljuk össze a jobb oldali oszlopban szereplő színészek neveivel. Ezek a művészek valamennyien egy-egy orvost alakítottak a felsorolt filmek valamelyikében, e szerint kell a párokat megtalálni.

Lege Artis Medicinae

2007. SZEPTEMBER 19.

A hazai gyógyszerpiac átalakulása napjainkban

GÁLNÉ Knippel Barbara

A kormány az elmúlt hónapokban életbe lépett intézkedései gyökeresen átstrukturálják a gyógyszerpiacot. A változások a gyógyszergyártóktól az orvosokon át a betegekig mindenkit próbára tesznek. De hova vezet ez a gyors hadjárat?