Ökológia

Az erdőfürdő egyben illatfürdő

2023. JÚNIUS 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

A légkörbe kerülő illékony szerves vegyületek (volatile organic compound, VOC) döntő hányada az erdőkből kerül ki (nehezen vizsgálhatók, de gombák is, mikrobák is termelnek VOC-okat, valamint antropogén források is léteznek). A növények (különösen a fák) VOC-termelése kétféle lehet. Vannak úgynevezett konstitutív, vagyis állandó jelleggel termelődők, melyek létrehozására kevesebb növény képes. A másik csoportot az indukált VOC-ok jelentik, melyek leginkább növényevők ellen termelődnek eseti jelleggel. A különféle VOC-ok feltehetően nem csak az adott növény fiziológiájával állnak kapcsolatban, hanem központi szerepet játszanak az erdei ökoszisztémákban is. Részt vesznek a növények közötti kommunikációban, antibakteriális és rovarellenes hatásaik vannak, befolyásolják bizonyos állatok viselkedését és alakítják az erdő környezeti viszonyait.

 

Az erdei VOC-ok – mint például a limonén és a pinén – sokrétűen járulnak hozzá az emberi egészséghez. Belégzésük antimikrobiális és gyulladásellenes hatást fejt ki a légutakra, de egyes inhalált terpének serkentik az agyműködést, javítják a kognitív teljesítményt. Pozitívan hatnak a hangulatra és az idegrendszerre. Hogy ezek a hatások milyen mértékben érvényesülnek egy erdei túra során, azt nehéz megállapítani, mivel az ismereteink nagy része beltéri kísérletekből származik, és sokszor magasabb koncentrációra vonatkozik, mint ami az erdőben tapasztalható. Az erdei koncentrációban extrém különbségek is lehetnek (térségtől, erdőtípustól, fafajtól, napszaktól is függően), ez pedig tovább nehezíti az általános következtetések levonását. Természetesen a hatást módosítják az egyéni különbségek is, mint az adott személy vérének élelemből, gyógyszerekből, parfümből származó VOC-koncentrációja. (A VOC-ok magas koncentrációjú készítmények formájában ismert és széles körben használt vegyületek.)

 

Nyilvánvaló, hogy az erdőben töltött idő jóllétet támogató pszichológiai és fiziológiai hatása nem csak a VOC-oknak köszönhető, hanem egy komplex, mind az öt érzékünkre ható tapasztalat teljességének. Ugyanakkor az erdei VOC-ok is hozzátehetnek ehhez. ,Behatóbb vizsgálatuk megalapozhatja újabb gyógyhatású szerek felfedezését, létrehozását. Az erdei illékony szerves vegyületek hatásainak figyelembevétele segítheti alternatív terápiák alkalmazását, valamint fontos alapokat nyújthat városi zöldterületek létrehozásához is.

Szemlézte: Pribéli Levente


Eredeti hivatkozás: Antonelli, M., Donelli, D., Barbieri, G., Valussi, M., Maggini, V., & Firenzuoli, F. (2020). Forest volatile organic compounds and their effects on human health: A state-of-the-art review. International Journal of Environmental Research and Public Health, 17(18), 6506.

A rovat további cikkei

Ökológia

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.

Ökológia

Minamata kór – Valami új a nap alatt

A kötet alapján teljes bizonyossággal látható, hogy a klíma változása, a tiszta ivóvíz hiánya, a lecsökkent biológiai sokféleség rengeteg viszontagságot hoz még az emberiség számára.

Ökológia

Mennyi az elég?

Az SZVT Kutatási és Fejlesztési Központ székházában került sor arra az interaktív konferenciára, melynek témája Gyulai Iván „Fenntartható fejlődés” tanulmányának három fejezete volt. Az egyes fejezetekhez korreferátumok hangzottak el Gyulai Iván rövid ismertetőit követően, majd a hallgatóság oszthatta meg észrevételeit...

Ökológia

A katasztrofikus klímaváltozási szcenáriók kutatása

A klímaváltozással foglalkozó szakirodalom áttekintését is elvégző közleményben Luke Kemp és munkatársai (amerikai, kínai, brit, holland és német kutatók) kifejtik: bár a kulcsfontosságú Torontói Deklaráció már 1988-ban megállapította, hogy a klímaváltozás lehetséges következményeinél csak egy globális nukleáris háború következményei lehetnek rosszabbak...

Ökológia

A fészkesvirágzatú növények (Asteraceae) szerepe az emberi egészség védelmében

Az Asteraceae család, azaz a fészkesvirágzatúak a világ egyik legszélesebb elterjedésű és legfajgazdagabb növénycsaládja. Olyan növényeket sorolunk ide, mint a pongyola pitypang, a saláta, a cikória, a kamilla és az articsóka. E taxon egészségügyi jelentőségét vizsgálták a The Plants of the Asteraceae Family as Agents in the Protection of Human Health című tanulmány szerzői. Nagy diverzitásuk ellenére a legtöbb faj kémiai összetétele alapjaiban hasonló, a prebiotikus tulajdonságú inulinnak mindegyikük jó forrása. Emellett erős antioxidáns, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális, vizelethajtó és sebgyógyító hatást is kifejtenek.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

53 százalékkal csökkentek az erdőben élő gerincesek populációi 50 év alatt

Több mint felére csökkenetek az erdőben élő gerinces állatok populációi az elmúlt 50 év alatt az erdők biodiverzitásáról a Természetvédelmi Világalap (WWF)vezetésével készült első globális állapotfelmérés szerint.

Hírvilág

Lelki Egészség a Perinatális Időszaktól a Koragyermekkorig

Az Első Európai Regionális Konferenciánkat, amely a Lelki Egészség a Perinatális Időszaktól a Koragyermekkorig - Prevenció és Klinikai Gyakorlat címet viseli, 2019. máj. 8-11. között tartjuk Budapesten.

Klinikum

A mozgás a lelket is gyógyítja

A rendszeres sport gyógyszer, nemcsak a testet, de a lelket is gyógyítja. A 12 ország bevonásával végzett friss nemzetközi kutatásból kiderült, hogy a mozgás az esetek döntő többségében része a mentális betegségek gyógyításának, de az egészséges emberek lelkének is jót tesz. A MENS projekt kimutatta azt is, hogy nemcsak növeli az önértékelést, az önbizalmat, a kommunikációs készséget, de csökkenti a szorongást és még a betegek kirekesztésével szemben is hatékony eszköz.

Idegtudományok

Nyáron a legtöbb az öngyilkosság

Nem támogatják a társadalmi megelőzést, miközben többen lesznek öngyilkosok.

Hírvilág

Nem lettünk depressziósabbak

Megint szembe kell néznünk azzal, milyen a magyarság lelkiállapota – mondta dr. Túry Ferenc, az intézet igazgatója, hozzátéve, hogy az egészségügyi tervezés alapjaként kell tekinteni a Hungarostudy megállapításaira, hiszen sok olyan szociális háttértényezőre derült fény, amely új szempontokat ad például a népegészségügyi program alakításában.