Hírvilág

Tűfóbia miatt hasnyálmirigy-átültetés

2016. JANUÁR 28.

Szöveg nagyítása:

-
+

A világon először végeztek tűfóbia miatt hasnyálmirigy-átültetést egy cukorbeteg nőnél - tudósított a BBC hírportálja. Az 55 éves Sue Yorknál hétéves korában állapították meg T1DM-et. A tűtől annyira rettegett, hogy amikor inzulint kellett beadnia magának, reszketni és hányni kezdett. A BBC-nek elmondta, hogy a műtét tökéletesen megváltoztatta az életét, orvosai szerint várható élettartama a kétszeresére nőtt. A Manchester Royal Infirmaryben végzett operáció után a beteg "hihetetlenül erősnek" érezte magát: "Már nem kell küzdenem a lépcsőkkel, nincs légszomjom, ha szélben sétálok, a bőröm sem sárga vagy szürke, és már nem érzem magam állandóan kimerültnek. Új szemüvegre lett szükségem, mert javult a látásom". Sue York legrosszabbul 2012-ben érezte magát, ekkor változtak meg a cukorbetegek autóvezetési szabályai, attól kezdve vezetés előtt és a volán mögött töltött időben két óránként a betegeknek meg kellett mérniük a vércukorszintjüket. "Ez már túl sok volt nekem a tűből, túl sok a húsba szúrásból" - mesélte York, aki innentől nem vezetett többet, és mivel a gyalogláshoz túl gyenge volt, a szobafogság réme fenyegette. Próbálkozott hipnoterápiával, viselkedésterápiával, de kóros rettegésén nem segítettek. Az injekció beadása gyakran már húsz percig is eltartott. Több mint két évébe telt, amíg felkerült a szervátültetésre várók listájára, ezalatt háromszor jelent meg a transzplantációs bizottság előtt. Kérdéses volt, hogy szüksége van-e az új szervre, hiszen nem voltak veseszövődményei, és azt is vitatták, elég súlyos-e a fóbiája ahhoz, hogy ilyen nagy műtéten kelljen átesnie. Elmondta, hogy az évtizedek óta diabéteszben szenvedők körében gyakori a súlyos tűfóbia. Forrás: MTI MTI 2016. január 28., csütörtök 10:43

KULCSSZAVAK

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Operatív törzs: nyilvánosak a hétfőtől érvényes védelmi intézkedések

Megjelent a Magyar Közlönyben a hétfőtől hatályos - Budapest kivételével az egész országra érvényes - védelmi intézkedéseket tartalmazó kormányrendelet - közölte a koronavírus-járvány elleni védekezésért felelős operatív törzs ügyeleti központjának munkatársa a szombati online sajtótájékoztatón.

Hírvilág

Kihalt delfinfajt azonosítottak

Mintegy 25 millió éve élt új delfinfajt azonosítottak amerikai tudósok, a kihalt állat a szakemberek szerint a dél-ázsiai folyami delfin rokona lehetett.

Hírvilág

A terhesség alatt szedett antidepresszánsok növelik a születési rendellenességek kockázatát

A terhesség és a depresszió elismert szakértője már korábban kapcsolatot talált az antidepresszánsok szedése és a vetélés, valamint az alacsony súllyal, esetleg autizmussal született gyerekek között. Új tanulmánya az elsők között van, amely a születési rendellenességek magasabb előfordulási arányára hívja fel a figyelmet a depresszió miatt gyógyszerekkel kezelt nőknél.

Hírvilág

A kétéltűeket világszerte tizedelő betegség oka az emberiség

A globalizáció az elsődleges oka a Batrachochytrium dendrobatidis nevű rajzóspórás gomba által okozott betegség terjedésének.

Hírvilág

Jelentősen romlott a Csendes-óceán mélyén nyugvó Titanic állapota

A roncsot a sókorrózió és a fémevő baktériumok is pusztítják. Jelentősen romlott az 1912 óta az Atlanti-óceán mélyén nyugvó Titanic állapota. Az első útján egy jéghegynek ütközött és elsüllyedt luxushajó maradványait 14 év után először kereste fel augusztus elején egy expedíció, amely nagyfelbontású képeket készített a roncsról.