Hírvilág

Közös kutatás a migráció terén

2014. NOVEMBER 11.

Szöveg nagyítása:

-
+

A migráció népegészségügyi vonatkozásait érintő együttműködésről kötött megállapodást az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) európai irodája és a Pécsi Tudományegyetem (PTE) a baranyai megyeszékhelyen hétfőn. A Jakab Zsuzsanna, a WHO európai regionális igazgatója és Bódis József, a PTE rektora által aláírt dokumentum szerint a közös munka kutatásra, oktatásra, migrációs egészségügyi adatbázis kialakítására, döntéshozóknak szánt háttéranyagok készítésére és egyebek mellett a témával foglalkozó elektronikus folyóirat szerkesztésében való részvételre terjed ki. A regionális igazgató az aláírást követő sajtótájékoztatón azt mondta: Európa egymilliárdos lakosságának nyolc százaléka bevándorló és a számuk folyamatosan nő. A migrációnak gazdasági előnyei vannak, ugyanakkor számos más, köztük népegészségügyi vonatkozása is van, e körben gondoskodni kell az érintetteknek az egészségügyi rendszerbe való integrálásáról és az általuk esetlegesen behozott betegségek elleni védelemről. "Nincs igazán mitől tartanunk, mert az európai országok egészségügyi ellátórendszere jó, az ebolával kapcsolatban is azt látjuk, hogy az európai elterjedésének minimális az esélye" - mondta. Hozzátette: ebola vagy más, Európában ritka, de komoly fertőző betegség ugyanakkor egy-egy esetben itt is előfordulhat, ezért a hatékony ellátórendszer mellett szükséges, hogy a felkészülés részeként képezzék a szakembereket ezen kórok tüneteinek felismerésére. Miseta Attila, a PTE orvosi karának dékánja arról szólt, hogy az egyetem a migrációs egészségügyi tanszéke révén évek óta sikeres oktató- és kutatómunkát folytat a migrációs egészségügy témában. Az orvosprofesszor fontosnak nevezte, hogy megfelelő számban legyenek olyan szakemberek, akik képesek a bevándorlással járó kulturális, szociológiai és egészségügyi problémák kezelésére. Kitért arra, hogy a WHO és az egyetem közös kutatásai a fertőző és egyéb krónikus betegségekre is kiterjedő, elsősorban statisztikai jellegű feladatok elvégzését foglalják magukban. Miseta Attila reményét fejezte ki: az egyetem a WHO segítségével a jövőben pályázati forrásokhoz is juthat a migrációval kapcsolatos munkájához. MTI 2014. november 10., hétfő

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Idegtudományok

A drogok hatása az agyra

A kábítószerélvezet valószínűleg a „gondolkodás nélküli cselekvés” veleszületett hajlamához köthető. Legalábbis ezt mutatták ki a kutatók mesterséges stimulánst használó testvérek vizsgálata alapján.

COVID-19

A COVID-19-el fertőzött betegek kórházi kibocsátásának feltételei

Avagy mikor hagyhatja el a beteg a kórházat és mikor érhet véget az otthoni karantén? Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési központ (ECDC) az EU/EGT-tagállamok felkérésére készített útmutatása azokra a szempontokra tesz ajánlásokat, amelyek alapján az igazoltan COVID-19-fertőzött beteg biztonságosan (azaz fertőzésveszély nélkül) kibocsátható a kórházból, vagy megszüntethető otthoni izolációja.