Hírvilág

Egészségügyi informatika otthon

2014. MÁRCIUS 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

Különösen az egyedül élő idős, krónikus problémákkal küszködő betegeknek jelenthet segítséget az a kísérleti jelleggel elindított telemedicina program, amelynek stratégiai és kutatás-fejlesztési együttműködési megállapodását kedden írta alá az Uzsoki Utcai Kórház és a Microsoft Magyarország Kft. Mint arról a kórház főigazgatója, dr. Ficzere Andrea az eseményen beszámolt, a kormányzati eHealth programokhoz is illeszkedő kezdeményezés célja az életminőség javítása a folyamatos monitorozás és preventív betegedukáció segítségével. Úgy vélte, ennek köszönhetően csökken a járó- és fekvőbeteg-ellátás terhelése, a az internetes és mobiltechnikákra támaszkodó követéssel biztosítható az egyes emberek egészségügyi állapotának karbantartása. A kísérletben 100 –200 páciens vesz részt, akik számára a Microsoft ingyenesen biztosítja azokat az eszközöket, amelyek segítségével élőlaboros tesztek elvégzésére nyílik lehetőség saját otthonukban. A januárban útjára indított távfelügyeleti projekt október elejéig tart, az internet és a mobiltechnika eszközeivel számos adatot, így vérnyomás-, vércukorszint-mérés, Holter monitorozás eredményeit juttatják majd el a kórház központi adatbázisába május elejétől. Ficzere Andrea szerint a telemedicina nem csupán azt teszi lehetővé, hogy a kezelőorvos azonnal reagálni tud, ha eltérést tapasztal a páciens eredményeiben, de nagymértékben csökkenti a társadalomra és a rendszerre rótt terhelést.

Forrás: MTI, fotó Bruzák Noémi


A csökkenő betegellátási terhek mellett a telemedicina növeli a páciensek biztonságérzetét, javítja az idősek önállóságát. Igaz, a betegoktatásra Ficzere Andrea szerint is nagy hangsúlyt kell fektetni, bár az eszközök és alkalmazások automatikusan elvégzik a feladatokat. Ennek ellenére reményét fejezte ki, hogy a családtagok segítik majd az idősebb generációkat a betanulásban. A háztartásokba visszük az egészségügyi informatikát – mondta Sagyibó Viktor, a Microsoft Magyarország Kft. kormányzati üzletág igazgatója. Az eseményen bemutatták azokat az integrált elemzést biztosító felügyeleti és telemedicinális rendszereket is, amelyek a Microsoft HealthVault platformjára épülnek, amely egységesíti és feldolgozhatóvá teszi a több partner által szolgáltatott egészségügyi adatokat. Ne menjen a beteg a kórházba Okostelefonon a legközelebbi patika, kórház vagy háziorvosi rendelő címe már most lekérdezhető – mutatta be az „e-egészségügy” alkalmazást a keddi sajtótájékoztatón Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár, elismerve, a telemedicina eszközök technikája valóban komoly kihívást jelenthet, de nem csak az idős embereknek szánják azok használatát, a távdiagnosztika várandósoknál is jól alkalmazható. Hamarosan elérhetővé válnak olyan alkalmazások, amelyek lehetővé teszik, hogy a páciensek saját ellátási és diagnosztikai adataikat letölthessék a telefonjukra, és megmutathassák kezelőorvosuknak. Olyan adatbázis üzenetek is kérhetőek majd, amelyek figyelmeztetnek a következő méhnyak-, emlő-, vagy vastagbélszűrés időpontjára.

Forrás: MTI, fotó Bruzák Noémi


Egészségügyi adatnagyhatalom és tudásközpont leszünk a hazai, előremutató fejlesztéseknek köszönhetően – fejtegette tovább az államtitkár, hozzátéve, egy-másfél éven belül valamennyi hazai kórház telemedicina rendszere összekötésre kerül, és a betegek is hozzáférhetnek saját adataikhoz az ügyfélkapun keresztül. A következő parlamenti ciklus elején kerülhet a képviselők elé az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér elindításához szükséges jogszabálytervezet – válaszolt kérdésünkre Szócska Miklós. Mint arról lapunkban korábban már beszámoltunk, a Szolgáltatási Tér jogszabályi hátterét és a hozzá kapcsolódó informatikai fejlesztéseket a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet (GYEMSZI) már tavaly év végére elvégezte, azonban – bár tervezetként benyújtották – végül mégsem került a képviselők elé. Az államtitkár ezt azzal indokolta, nem tudták „belőni”, mire lesz képes a jogszabály, amelynek néhány titokjogi passzusa még rendezésre vár. A mobiltechnológiák az elkövetkező tíz évben megváltoztatják az egészségügyi ellátást a szakpolitikus szerint, aki azt is hangsúlyozta, az e-Health országos fejlesztésére törekednek, amelynek elsődleges célja az, hogy minél tovább saját otthonukban tartsák a pácienseket. Nem az adat a kevés, hanem az orvos Az egyelőre továbbra is kérdés, hogy a programon belül mennyit tudnak betegoktatásra költeni, hogy a különféle internet- és mobiltechnikákat, okostelefon alkalmazásokat mennyire tudják majd használni a krónikus betegségekben leginkább érintett idősebb korosztályok, illetve hogy rendelkezésre állnak-e a háztartásokban azok az eszközök, amelyek az adatok továbbításához szükségesek. Míg Ficzere Andrea úgy vélte, például egy kórházi kardiológiai osztály bennfekvéses eseteinek számát akár hetven százalékkal csökkenthetik a telemedicina programok, addig a lapunk által megkérdezett gyakorló kardiológusok ebben nem bíznak. A virtuális kapcsolattartás szerintük csak kisarányú csökkenést eredményezhet, és semmiképpen nem pótolhatja az orvos-beteg kapcsolatot. A kardiológiai profilú osztályokon a betegek többsége hetven év feletti, akik jellemzően aktuális állapotromlás esetén kerülnek a kórházba, és nem a mérések elvégzése, vagy a vérnyomás beállítása miatt. A páciensek egyébként is vizsgálati eredmények tömkelegével érkeznek a kardiológiára, a probléma éppen az, hogy kevés az orvos, és nincs, aki összefogja azokat az adatokat, amelyek ismeretében aztán elmondja a betegnek a teendőket. eLitMed.hu, Tarcza Orsolya 2014-03-26

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Egészségpolitika

Telemedicina – az adatvédelem kulcskérdés

A kezelt COVID-19 betegek orvosi nyilvántartásainak elemzése hozzájárulhat a jövőbeli megelőzési és kezelési megoldásokhoz, valamint potenciálisan felgyorsíthatja a vakcina előállításának folyamatát. Ezért minden adat fontos, és a lehető legjobb eredményeket lehet elérni, ha minden nemzet együtt dolgozik a megosztott adatbázissal—fogalmaznak a cikk szerzői, akik hangsúlyozzák: a személyes adatok felhasználásával járó előnyökön kívül viszont számos hátránya is lehet adatvédelmi szempontból. Így nagyon fontos egyensúlyt teremteni a személyes védelem és az adatok hasznos felhasználása között.

Idegtudományok

Teleneurológia

Az egészségügyi szakemberek napjainkban minőségi neurológiai ellátást biztosíthatnak teleneurológia révén, írja az Amerikai Neurológiai Akadémia szakértői csapata a Neurology című folyóiratban. A munkacsoport standardizált kurrikulumot adott ki azzal kapcsolatban, hogyan kellene képezni a neurológusokat a telekommunikációs neurológia területén.

Hírvilág

A hazai egészségügy egészét érintő telemedicina-fejlesztéseket hozott a projekt, amelyben a Szegedi Tudományegyetem is partner volt

A betegellátásban egyre nagyobb szerepet kapó digitalizáció állt a fókuszában annak az 5 éves projektnek, amely 2017-ben indult a Szegedi Tudományegyetem részvételével. 18 telemedicina-alkalmazást fejlesztettek, angol és magyar nyelvű akadémiai kutatási eredményeket publikáltak és hosszú távon fenntartható, üzleti modelleket dolgoztak ki a konzorcium tagjai.

Hírvilág

Költséghatékonyságban mérhető adatok

Csak az információkat megfelelően használó szolgáltatók maradhatnak meg az egészségügyben

Hírvilág

Minden a betegről egy helyen

Januártól akadozhat az ellátás az új számviteli törvény miatt