Hírvilág

Autonómia, életvédelem, jogbiztonság, életvégi döntések szabályozása – könyvismertető (Filó Mihály, szerk.)

2023. SZEPTEMBER 08.

Szöveg nagyítása:

-
+

Az olvasó a rendezvény referátumainak szerkesztett változatát tarthatja kezében, a mű azonban lényegesebben többre vállalkozik, mint amit a szokványos konferenciakiadványoktól várunk. Ahogy a szerkesztő mondja: „Az életvégi döntések tudományos igényű megközelítésénél a jog racionalitása mellett kellő teret kell kapniuk azoknak a tudásterületeknek is, amelyek hozzájárulhatnak a közös emberkép megtalálásához.” A kötet figyelmet fordít az életvégi döntések dilemmáinak interdiszciplináris megközelítésére, egyedülálló szintézist teremtve a normatív és pozitív tudományterületek eredményei között. Rámutat az eutanázia társadalmi megosztottságára, és annak okaira. Eser gondolatai nyomán: „az eutanázia és öngyilkosság megítélésével kapcsolatban felmerülő viták alapját gyakran egyszerű fogalmi félreértések képezik, melyek az egységes terminológia hiányából fakadnak.” A szerző értelmezésében az „eutanázia” fogalomkörébe esik „az orvos minden szándékos cselekménye, amellyel foglalkozása körében a beteg életét, annak kifejezett vagy vélelmezett beleegyezésével kioltja vagy megrövidíti”. Ez a meghatározás nem csupán az előzetes büntetőjogi értékelés szempontjait veszi figyelembe, hanem az európai jogirodalom eredményeit, illetve az orvosi hivatásrend etikai definícióit is.

Részletes ismertetéseket olvashatunk az életvég orvosi problémáiról, mindenekelőtt az intenzív terápia kérdéseiről (Rozgonyi Zsolt, Élő Gábor, Zubek László). Varga Réka – a hazai pszichológiai-pszichiátriai irodalomban egyedülálló tanulmányából – megismerhetjük a „pszichogén halál” fogalmát.

A kötet írásaiból tájékozódhatunk az európai kultúrtörténetre jelentős hatást gyakorló egyházak tanításairól, különös tekintettel a morálteológiai aspektusokra. Kék Emerencia a katolikus, Füsti-Molnár Szilveszter és Orosz Gábor Viktor a protestáns megközelítésekbe vezeti be az olvasót, Darvas Iván rabbi a zsidó vallásjog szempontjából elemzi a kérdéskört. Kiemelendő Hámori Antal kánonjogi tanulmánya is.

F. Kiss Gabriella és Szebik Imre a halálfogalom és a kiskorúakkal, illetve az újszülöttekkel kapcsolatos életvégi döntések jogi és alkalmazott etikai implikációit vizsgálják, felmutatva az agyhalál és az agyszületés definíciós nehézségeit, valamint a teratanázia és neonatális eutanázia súlyos társadalmi problémáit.

A jogtudományi fejezetben Buzás Péter az európai emberi jogi bíráskodás legfontosabb irányait foglalja össze, a hazai alapjogi gondolkodás fejlődéséről Zakariás Kinga ad áttekintést. Belovics Ervin a büntetőjogi életvédelem legfontosabb intézményeit mutatja be, míg Kussinszki Anikó és Stánicz Péter empirikus tanulmánya az életvégi szabályozás jogérvényesülési problémáit tekinti át. Filó Mihály és szerzőtársa, Kiss Máté Jenő komparatív szemléletű esszéje az asszisztált öngyilkosság szabályozását mutatja be Európában, kitekintéssel az angolszász jogcsaládra is.

A szerkesztő és a szerzői közösség hiánytalanul teljesítették vállalásukat: „A társadalmat megosztó, gyakran nyomasztó ideológiai ellentétekre épülő vitáknál – az életvégi döntések megítélése kétségkívül idesorolható – a jognak a mindenki számára tolerálható erkölcsi minimum szerepét kell betöltenie. Az alapvető mérce meghatározása mindenekelőtt egy olyan emberkép feltételezésén alapulhat, amely a vita minden résztvevője szemében egyaránt elfogadható. Ezek a közös feltevések alapozzák meg ugyanis a társadalom kohézióját.”

A kötet fontos hozzájárulás az emberhez méltó halál magyar nyelvű irodalmához. „Kötelező olvasmány” a területtel foglalkozó szakemberek számára, de ajánlható minden gondolkodó embernek, aki választ keres a méltóság és az elmúlás kérdéseire.

 

Dr. Varga József PhD-hallgató (ELTE, ÁJK)

 

Irodalomjegyzék

 1.    Filó Mihály: Az „emberhez méltó halál” konferencia és kerekasztal-beszélgetés az eutanáziáról és az életvégi döntésekről az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán. Magyar Tudomány 2010/9;1106-1107.

 2. Filó Mihály (szerkesztő): Autonómia, életvédelem, jogbiztonság, Budapest: ELTE Eötvös Kiadó; 2022.

 3.  Filó Mihály: Pillanatfelvétel a magyar eutanázia-vitáról – megjegyzések Hámori Antal írásához. Magyar Jog 2017/11;668-680.

 

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Az életvégi döntések szabályozásáról - konferenciaajánló

Az ELTE ÁJK 2019. január 30.-án (szerda) 09.00-tól az ELTE ÁJK Kari Tanácsterem (Budapest V., Egyetem tér 1-3., fszt.) Autonómia, életvédelem, jogbiztonság - Az életvégi döntések szabályozásáról címmel konferenciát rendez.

Gondolat

Mégis kinek az élete? -- beszélgetés a Centrál Színházban az eutanáziáról

A Centrál Színház nagysikerű előadása, a Mégis kinek az élete? után orvosok és színészek vitatták meg az eutanázia napjainkban is folyamatosan vihart kavaró kérdéseit 2011. december 7-én.

Gondolat

Eutanázia mint jövőkép

LIPTÁK Judit

Mi az, ami lehetséges jövőképekből hiányzik?

Hírvilág

Életvégi döntésekről az ELTE Állam- és Jogtudományi Karán

KÖBLI Anikó

Bár elvben a jog tiltja, gyakorló orvosok szerint napi gyakorlat hazánkban az eutanázia, amelyet a jognak is jó volna követnie. Lényegében azonban mindmáig tisztázatlanok a fogalmak, így fordulhat elő, hogy a bioetikusnak kell a jogtudóst figyelmeztetnie: Hitler eutanázia-programnak nevezett tömeggyilkosságából hiányzott az elpusztítottak önkéntessége, így az semmiképpen sem nevezhető „szép halálnak”…

Hírvilág

Az orvoskar elutasítja az aktív eutanáziát

A börtön árán is szembe mennének a törvénnyel