Hírvilág

A néhai Mr. Shakespeare

2014. ÁPRILIS 13.

Szöveg nagyítása:

-
+

In Memoriam William Shakespeare címmel ünnepi programokat rendeznek a drámaíró születésének 450. évfordulója alkalmából április 23-án az Uránia Nemzeti Filmszínházban. Az évforduló alkalmából április 23-tól április 30-ig fotókiállítás látható a londoni Shakespeare's Globe színház múltjáról és jelenéről, az Urániában megtekinthető és az angolszász területeket leszámítva a világon először Magyarországon sugárzott előadásokról, a terjesztő, a Pannónia Szórakoztató Kft. hozzájárulásával - közölték a szervezők. A 23-i programsorozat délután fél ötkor egy beszélgetéssel indul: Rober Nye a Gondolat Kiadónál megjelent, A néhai Mr. Shakespeare című regényéről Bényei Tamás irodalomtörténész, kritikus, műfordító, a Debreceni Egyetem professzora, a kötet fordítója és Kállay Géza író, irodalomtörténész, Shakespeare-kutató, az ELTE Anglisztika Tanszékének professzora beszélget. Ezt követően a Magyar Shakespeare Bizottság szervezésében 450 éve született Shakespeare címmel tartanak ünnepi megemlékezést, amelynek házigazdája Nádasdy Ádám műfordító lesz. Az Erkel Ferenc Vegyeskar kortárs zeneszerzők Shakespeare-szövegkre írt műveit adja elő, Cseri Zsófia vezényletével. Az este programján szerepel még Dávidházi Péter emlékbeszéde, Csőre Gábor színművész produkciója, valamint a Budapesti Tomkins Énekegyüttes Shakespeare-madrigálokat ad elő. Este A vihar című előadás, a kanadai Stratford Fesztivál produkciója látható felvételről, angol nyelven, Christopher Plummer főszereplésével, Nádasdy Ádám műfordítása alapján készült magyar felirattal. A közvetítés annak köszönhetően látható, hogy a Stratford Festivalon három előadást rögzítettek HD-minőségben, tizennégy kamerával, majd az így készült felvételeket összevágták. A több, különböző látószög (a szereplők hol fentről, a zsinórpadlás felől látszanak, hol egészen közelről mutatják arcjátékukat) kivételes színházi élményt nyújt - írják a szervezők. 2014. április 12., szombat

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Hírvilág

Hasnyálmirigyrák - az alattomos gyilkos Meghalt Patrick Swayze

Orvosai tavaly diagnosztizálták Patrick Swayze betegségét. A kezeléseknek köszönhetően talpra állt, és hónapokig forgatta a "The Beast" c. új televíziós sorozatot. Önéletrajzi könyvet készült írni közösen feleségével.

Hírvilág

Hatástalan a glükózamin az ízületi gyulladással összefüggő derékfájás ellen

A népszerű glükozamin kiegészítő egy új tanulmány szerint kevés vagy semmilyen enyhülést sem nyújt osteoartritis okozta krónikus derékfájásra.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Gyömrői Edit – pszichoanalízisen innen és túl

Hosszú életútja végigkísérte a 20. századot, pályáját rekordmennyiségű lakóhely-, nyelv-, név- és szakmaváltás kísérte.

Gondolat

Akaraterő újrafelfedezése

A szerzőpáros meglátása szerint a modern személyiségelméletek főleg strukturális mechanizmusokra épülnek, míg az akaraterő modellje „termodinamikai” szemléletű. Radikális felvetésük szerint az én-tudat is az önszabályozás érdekében jött létre, és az önszabályozás eszközeként érthető meg. Kifejtik, hogy az akaraterő okos és szisztematikus növelése jó beavatkozási pont lehet mind az egyén önfejlesztési kísérleteiben, mind pedig nevelési kérdésekben.

Gondolat

Experimentális fiziológia a 17. században

Dr. Nemes Csaba orvostörténelmi sorozata VI.

Gondolat

Gravitációs hintamanőverek és átkos csalmatok

Lente Gábor (a Debreceni Egyetem tanára, Fulbright- és Bolyai-díjas) összeállítása nem szorítkozik a vegytan világára, tudományos szintézist tartalmaz, ember és tudomány, irodalom, társadalom és természet összefüggéseit érzékletes dokumentumanyagok segítségével ábrázolva (Typotex, 2017). A természettudomány és a szépirodalom című rész hihetetlen anakronizmusoknak tűnő tényeket tartalmaz.

Gondolat

„Egy nagy író precízen leírja az agydaganatát a legelső tünettől a gyógyulásig, még a műtétet is” – Interjú Scherer Péterrel az Utazás a koponyám körül színházi előadásáról

CZIGLÉNYI Boglárka

Hogyan döbben rá valaki arra, hogy agydaganata van? Milyen kiszakadni az életből, majd visszatalálni belé? A világirodalom egyik legnagyobb betegségmemoárja, az Utazás a koponyám körül sebészi pontossággal elemzi az agydaganat felismerését és gyógyítását. Az egyszerre lírai, önironikus, kíméletlen és magával ragadó szövegben Karinthy Frigyes fantasztikus írói teljesítménnyel számol be a betegség drámájáról és katarzisáról. Mindez most már színpadon is látható, a szöveg nagyszerűségéhez méltó, felkavaró és igen szerethető előadásban. A Nézőművészeti Kft. 2021. október 7-én bemutatott darabjáról a rendező-főszereplővel, Scherer Péterrel beszélgettünk.