Gondolat

Szöveg nagyítása:

-
+

Kondor Béla mindösszesen negyvenegy évet élt. Bizarr világát ma sem ismerik igazán a hazájában, holott az ítészek szerint ő a huszadik század egyik legjelentősebb és legeredetibb magyar képzőművésze. Művészetének elementáris puritanizmusában is konzekvens rendszert alkotott, melyet csak látszólag nehéz befogadni; ez a magánmitológia valójában könnyen értelmezhető, egyértelműen hat a tudatalattinkban őrzött szenvedéstörténetekre. Magát a művészt sem igazán tudja a kritika másként megítélni, mint reneszánsz mestert, hisz oly sokoldalú volt, olyan sok területen alkotott szembeötlően különlegeset és nagyot. S bár főként a képzőművészet terén tevékenykedett méltatói jelentősnek ítélik azért verseit is. Halála után megjelent kötetei bizonyítják, szabályokat felrúgó nyelvezete-szókapcsolásai egy tőről fakadnak képi világának szimbolikájával – egységes világban-világot alkotott. Végzettségét tekintve Kondor grafikus volt, aki drámai események és kitérők után szinte kiharcolta a maga számára a diplomát Kondor angyalai Az Angyal sokrétű és szívesen alkalmazott motívum a képzőművészetben, ám Kondor oly korban él vele, amikor éppenséggel nem tartozott a hivatalosan ajánlott mitológiai elemek közé: nem véletlen az sem, hogy 1956-ban jelenik meg művészetében először; többféle nemben is találunk lényeket, melyek természetfeletti behatással bírnak, ám mégis kiszolgáltatottak az emberben lakozó különböző erőknek. Klee-hez hasonlóan az ő világában is föllelhetők a különböző tulajdonságokkal felruházott: bukott és groteszk, lázadó vagy sérült angyalok, s olyan is akad, aki a legéteribb magasságokat idézi, véd és őriz a maga jószántából bennünket. munkásságában szerepel A forradalom angyala, Angyal békával, A tudatlanság angyala, az Angyal géppisztollyal, de van Angyal és áldozata is. Mindez korántsem marad meg a keresztény ikonográfia keretein belül, saját történetet mesél, saját mitológiát teremt. Hiszen így teszünk mi valamennyien. Ezért is szól szívünkhöz máig. Egy vers mutatja, mennyire: Képvers-Vallomás Hallgass meg. mindenható! Szomorú és okos, aki szent derekadnak támad a fényes késsel. Bocsátható. Tudom, a semmi ura vagy, ahol a zűr össze bónyált kötél lépcsein a halott vagy az elborult mászhat csak. Hallgass meg hát; okok poklában égőt, mert fenyegetően eszes állatok késett ivadéka vagyok, készen a pusztulásra és ölésre; egészen érett az ölelésre. NZS 2013. december

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Béke velünk? Halasi Zoltánnal Csontos Erika beszélgetett

CSONTOS Erika

Halasi Zoltán költőként, esszéistaként, műfordítóként lett ismert és elismert. Már a publicisztikája is jelezte széleskörű érdeklődését a különféle kultúrák iránt, aztán egy váratlan fordulattal prózát kezdett írni. Még váratlanabb, hogy ez a próza az elsüllyedt kelet-európai zsidó kultúrát idézte meg. Az apropót hozzá egy lengyelországi zsidó költő jiddis nyelvű holokauszt-poémájának lefordítása szolgáltatta.

Gondolat

Modellállítás: az emberi test képi konstrukciói – A 150 éves Magyar Képzőművészeti Egyetem kiállítása

CZIGLÉNYI Boglárka

A Magyar Képzőművészeti Egyetem 2021. november 6. és december 4. között nyitva tartó kiállítása a képzőművészet és a művészképzés olyan szereplőire koncentrált, akikkel nem szokás foglalkozni, pedig évszázadok óta folyamatosan szem előtt vannak mind a művekben, mind a művészeti akadémiákon. A modellekről van szó. Az emberi test tanulmányozása Európában a reneszánsz óta alapja a képzőművészetnek, arról azonban kevés szó esik, hogy kik is azok, akik a „testüket adják” ehhez. A Bojtos Anikó és Albert Ádám kurátori vezetésével létrejött kiállítás a modelleket állította központba, és kulturális, társadalmi és gazdasági szempontból egyaránt vizsgálta a Képzőművészeti Egyetem 150 éves történetét.

Gondolat

Iszonyú minden angyal

NAGY Zsuzsanna

Paul Klee, a világhírű festő angyalai egyre nagyobb számban jelentek meg élete végén, amikor már nyilvánvaló volt, hogy sok szenvedéssel járó betegségén, a sclerodermán teste nem tud úrrá lenni.

Hírvilág

Vidámság és derű

A Deep Forest is fellép az idei Vidor Fesztiválon

Gondolat

A "karácsonyfa-opusz" művészete

Gross Arnold Kossuth- és Munkácsy-díjas festőművész, grafikus, érdemes művész 85 éves, 1929. november 25-én az erdélyi Tordán született.