Gondolat

Forrongó pszichiátria

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

– Vannak-e még problémák Franciaországban a pszichiátria demokratikus jellegével? – Erre azt tudom felelni, hogy nem még mindig, hanem már megint vannak. A francia pszichiátria nagy átszervezéseken ment keresztül, például sok ambulanciát bezártak. Eközben sokat változtak a törvényi keretek is - fontos mérföldkő volt, hogy 1985-ben törvény született a kényszerkezelés szabályozásáról. Az utóbbi években azonban, elsősorban pszichiátriai betegek által elkövetett néhány kriminális esemény miatt, teljesen megváltozott a politika. 2008-ban, amikor Grenoble-ban egy pszichiátriai beteg gyilkosságot követett el, Sarkozy elnök nagyon kemény beszédet mondott, amelyben "gumiszobákat" és "rácsokat" ígért. Franciaországban soha nincs pénz arra, hogy segítsenek az embereknek, de erre a célra rövid idő alatt nagyon komoly összeget fordított a kormány. Azóta a pszichiátriával kapcsolatos politika alapvetően biztonsági problémákon alapul. A pszichiáterek részéről pedig gyenge az ellenállás, elsősorban azért, mert a pszichiátria vezető személyiségei egyetemi professzorok, akik gyógyszerekkel, a gyógyszerkutatásban dolgoznak, vagyis inkább a pszichiátria biológiai oldalán, és nehéz rávenni őket, hogy harcoljanak a pszichiátrián belüli viszonyok demokratizálásáért. – Egyetért-e azzal, hogy egy általános krízishelyzet alakult ki, mivel a pszichiátria túlságosan közeli kapcsolatba került "az agy évtizedével" és az ezzel kapcsolatos üzleti érdekekkel? – Alapvetően igen. Bár nyilvánvalóan nem minden francia pszichiáterre igaz, hogy nem érdekli a pszichiátria demokratikussága, alapvetően ez a fő tendencia. – Hogyan érzi magát itt Magyarországon. Mi a véleménye a Közösségi Pszichiátriai Centrumról? – Nagyon tetszik, már másodszor járok itt, és az élményeim alapján nagyon aktív közösségi pszichiátria zajlik itt. Sokakkal beszéltem, és úgy tűnt, hogy a betegek és az itt dolgozók is örülnek, hogy itt lehetnek. Ez a központ nyitott a város, a művészetek felé, és sok különböző tevékenység zajlik, eltérően a francia központoktól, amelyeknek általában saját jellemző tevékenysége, profilja van. Jövőre ismét szeretnénk eljönni. – Nagyon hasznos hallani, hogy hasonlók a problémáink. A Lelki Egészség Fóruma is a pszichiátrián belüli demokratikus változásért, a biológiai koncepció, az aszimmetrikus orvos-beteg kapcsolat és a kontroll dominanciája ellen küzd, és jó, ha olyan nemzetközi kapcsolataink vannak, ahonnan támogatást kaphatunk. – Bár Franciaországban Sarkozy elnök 2008-as beszéde nagyon erős ellenállást váltott ki - 1000 ember részvételével volt tiltakozó találkozó Párizshoz közel - nincs egy egységes szervezet, erre mindenképpen nagy szükség lenne. – Köszönöm a beszélgetést. -elitmed-

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

Neurokannabisz

Főleg a Cannabis/kender hatóanyagainak idegrendszeri működéséről és neurológiai, pszichiátriai kórképekben kifejtett terápiás hatásairól volt szó a második magyarországi Orvosi Kannabisz Konferencián, aminek első napján a szakemberek, második napján a betegek és a laikus érdeklődők nyelvén folyt a kommunikáció.

Egészségpolitika

Vége a TVK 16 éves uralmának – újraszabták a kórházi finanszírozást

A teljesítmény-volumenkorlát elve szerinti számolás tizenhét év után megszűnik a szakellátásban.Bevezetik az éves keretet a finanszírozásban, illetve szakmákra lesz kiosztva ez a pénz. Az idén életbe lépett változás megkérdezett szakértőink szerint leginkább átnevezés, de nem jelent átütő változást. Igaz, várhatóan megszűnik a kórházak mozgástere abban, hogy a jól és kevésbé jól fizetett területek között „játszanak”.

Idegtudományok

A fejlődő pszichiátriai határai

Beszámoló az MPT XVII. Vándorgyűléséről

Gondolat

Spiritualitás és a pszichiátria

A pszichiátria mentális betegekkel foglalkozik, akiknek életéből az értelemmel telítettség és a cél elveszett. E betegek felépülése úgy is értelmezhető, hogy új célokat és értelmet kell, hogy találjanak, leginkább a barátok és a család támogatásával, akik osztoznak ezen értékekben. Az érték- és hiedelemrendszerbeli osztozás biztosítja az egyén számára az élet egyensúlyát, és azt a hajlandóságot, hogy ezen támogatásokkal adaptív módon küzdjön az élet során. Alapvető jelentőségű tehát, hogy az egyén megszerezze és használja azokat a készségeket, melyekkel saját jólétüket elősegítő spiritualitásukat felszínre tudják hozni.

Gondolat

Pszichiátria és medikalizáció A pszichiatrizálás okai

KOVÁCS József

A pszichiatrizálás szakaszai A XX. században, a pszichiátriai betegség határainak a kitolásával természetesen a betegek száma is folyamatosan nőtt. A XIX. században a pszichiátria illetékességi körébe főképpen a pszichotikus betegek tartoztak, a XX. század elején ez kiegészült a neurotikus betegekkel, a XX. század második felében pedig számos olyan tünetet is pszichiátriai betegségnek kezdtek tekinteni, amelyeket korábban nem tekintettek volna annak