Gondolat

A művészet keresése iránti fáradhatatlan életerő

2015. MÁJUS 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

Miles Davis, a modern jazz történetének legjelentősebb és nagy hatású stílusújító egyénisége. Davis művészete a végtelen emberi magány megjelenítése, a végtelen világba vetett egzisztenciális szorongásé, mely mégsem nélkülözi a líraiságot, magányos messzeségből visszatekintve ez az emberi belvilág mégis feltárja titkait, különleges szépségű költői művészetet hagyva maga után. E kiváló előadó zeneszerzőként és zenekarvezetőként is jeleskedett. Stílusmegújító és karizmatikus tehetségének köszönhetően munkássága nyomán felvirágzott a modális improvizációs játékstílus, a cool jazz. Kiemelkedő szerepe volt új utak kijelölésében, mint a jazz elektronikus hangzásvilágának és a jazz-rocknak a kialakítása. Nem volt még húszéves, amikor már együtt játszhatott Charlie Parkerrel. Davis jelentős zenei karrier után a 70-es években váltott elektromos trombitára és egész zenéjét megújította a rockos hangzással. Közismert alkohol- és drogfüggősége, minderről szabadszájúan önéletrajzában is beszámol. Az ötvenes években válik heroinfüggősége drámaivá, olyannyira, hogy személyesen nem vesz részt a zenei életben, igaz ugyan, hogy számos felvételt készít ebben az időszakban is. Több sikertelen leszokási kísérlete után végül családi segítséggel, teljes elvonultságban úrrá lesz szenvedélybetegségén. 1955-ben tér vissza diadalmasan a Newport Jazz Fetivál keretében, ahol hatalmas sikert aratott a Round Midnight című számban elhangzott szólójával. Pályája során számtalanszor újult meg művészete, és tért vissza a zenei élet élvonalába. Világszerte föllelhető rajongótábora mellett a szakmában számos ellenséget is szerzett magának zárkózottságával, arrogáns viselkedésével, legendás undokságával. Hatvannégy éves korában hunyt el. Ian Carr nekrológjában így emlékezett rá: „A lankadatlan intelligencia, nagy bátorság, integritás, becsületesség és a művészet keresése iránti fáradhatatlan életerő jellemezte, és kísérletei sohasem öncélúak.” NZS

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Gondolat

A szem és a látás a Bibliában

RÁCZ Péter

A látásra vonatkozó igehelyek és értelmezésük, szimbolikus jelentőségük a Bibliában.

Gondolat

Szifilisz vagy hibás gének?

VIII. Henrik betegségei

Gondolat

Veszélyben az egyetemek autonómiája?

Tiltakozó közleményekkel „szavaznak” sorra az egyetemek az alapítványi átalakítás, illetve annak intézési módja ellen. Professzorok, munkatársak, hallgatók, legutóbb az MTA doktorai adtak ki hivatalos állásfoglalást. Megkérdeztünk „kívülállókat”, Freund Tamást, az MTA elnökét, Tillmann József filozófus, esztéta, egyetemi tanárt, Fleck Zoltán jogász, szociológust, tanszékvezető egyetemi tanárt a kialakult helyzetről, a folyamatról, illetve Fábián Istvánt, a debreceni egyetem korábbi rektorát is. Többen a tudományos és kutatómunka, az egyetemi autonómia ellehetetlenülésétől félnek, veszélyes ugyanis, ha ezek a szellemi műhelyek politikai irányítás alá kerülnek. Az MTA elnöke kiemelte az egyetemi autonómia tiszteletben tartásának és a döntések előtti tisztázó vitáknak a fontosságát.

Kapcsolódó anyagok

Idegtudományok

A stroke új kezelése

Kutatók egy új terápiás eljárást ismertettek, mellyel csökkenthetőek az agyi infartus okozta károsodások, az elhalt idegek újra növekedhetnek, a kiesett működések helyreállhatnak. Ráadásul az eddigiekkel szemben „a terápia hosszú idővel a stroke után is hatékony” - állítja Gwendolyn Kartje, a cikk első szerzője.

Klinikum

Átoltottságot növelő stratégiák

Az Egyesült Államok 10 milliárd dollárral támogatta a Covid-19 elleni oltások fejlesztését, az USA állami szervei ezért is fontosnak tartják az átoltottság növelését. Tavaly novemberi adatok szerint az amerikai lakosság 40%-a nem akarta beoltatni magát, és az oltást nem akarók mindössze 46%-a mondta, hogy esetleg megfontolja a vakcinációt, ha majd több információ áll rendelkezésre. Ezek az adatok is alátámasztják, hogy az oltásfelvételt promotáló kommunikációs szakmai csoportoknak hatalmas munkát kell elvégezniük: ahhoz, hogy az élet visszatérhessen a normális kerékvágásba, az átoltottságnak el kell érnie a 80%-ot.

Hírvilág

Az infectiv endocarditis megelőzése szívbillentyű-betegségben szenvedők esetében

Az American College of Cardiology és az American Heart Association utoljára 2006-ban közölt irányelveket a szívbillentyű-betegség kezelésére. Azóta az infectiv endocarditis (IE) megelőzésével kapcsolatban számos új eredmény született, amelyek szükségessé tették az irányelvek jelen frissítését. Egyes szakembereket meglephetnek majd az irányelvek, amelyek jelentősen eltérnek a korábbiaktól…

Idegtudományok

Neurokannabisz

Főleg a Cannabis/kender hatóanyagainak idegrendszeri működéséről és neurológiai, pszichiátriai kórképekben kifejtett terápiás hatásairól volt szó a második magyarországi Orvosi Kannabisz Konferencián, aminek első napján a szakemberek, második napján a betegek és a laikus érdeklődők nyelvén folyt a kommunikáció.

Ökológia

Túlfogyasztás és lelki kiteljesedés – Gyulai Iván új kötetéről

A szerző ökológus, a hazai környezet-, és természetvédelem ismert szakembere és a fenntartható fejlődés fáradhatatlan kutatója és propagátora. Gyulai Iván e kötetében a fenntartható fejlődés koncepcióját mutatja be. Nagyon világosan, közérthetően, rendszerszemléletben. Onnan indul el, hogy a megközelítésmód fókuszában nem az emberi igények, hanem a szükségletek kielégítésének biztosítása áll. Ez a kérdéskör magyar irodalmában gyakran összekeveredik.