Egészségpolitika

A PET vizsgálat reformja

2014. OKTÓBER 26.

Szöveg nagyítása:

-
+

Egy új technológia, amely csökkenti a vizsgálati kép minőségének romlását, melyet a vizsgált páciens légzési mozgása okoz a PET-CT vizsgálat közben került kifejlesztésre egy friss tanulmányban a University of Eastern Finland kutatói által. A PET szkennelést rutinszerűen használják a rák és a szívbetegségek kimutatására. Az új technika, amelyet Tuomas Koivumäki, MSc (Tech) mutatott be disszertációjában, a bioimpedancia mérésen alapul, és lehetővé teszi a kép rekonstrukcióját a beteg légzési mintájának egy adott szakaszában. Ez viszont lehetővé teszi, hogy csökkenjen a kép mozgás okozta degradációja. A jövőben az újonnan kifejlesztett technika lehetővé teszi egyre pontosabb képet nyerését főleg a PET vizsgálatban, s lehetővé válhat végre pontosabban felismerni a rákos megbetegedéseket a mellkasban és a has felső részében, valamint a szív gyulladásos betegségeit. A PET szkennelés, vagy másképpen a pozitron emissziós tomográfia a modern orvostudomány egyik leghatékonyabb nukleáris képalkotó módszere, amely lehetővé teszi a rák kimutatását, és egyes szívbetegségek megállapítását. Köszönhetően a jobb képminőségnek, a PET képek olyan új és egyre pontosabb adatokkal látják el a szakembereket, hogy jelentősen javulhat a diagnózis megbízhatósága és a terápiás válasz hatékonyságának ellenőrzése. A kiváló minőségű képadatok hatékonyabbá teszik a teljes gyógyítási folyamatot mind gyógyászati, mind gazdasági megközelítésben. A tanulmány megállapította, hogy a bioimpedancia segítségével szinkronizált képek nagyobb részletgazdagsága következtében az eddigieknél lényegesen kisebb, ám igen fontos struktúrákat is fel lehetett ismerni. A vizsgált személy mozgásának kompenzációja szignifikánsan befolyásolja a képekről mérhető paramétereket. A bioimpedancia mérés kínálta egyszerű technika általánosságban is felkínálja a ciklikus mozgások során a kompenzáció lehetőségét. Így például a technika könnyen integrálható az elektrokardiogram (EKG) mérés kivitelezésébe, amely a szívműködés széles körben használt vizsgálati módszere. A bioimpedancia technikák alapja az, hogy egy nagyon gyenge elektromos áramot vezetnek át a beteg mellkasán, és a légzés általi geometriai változások során keletkező feszültség változásokat mérik. Megfigyelték, hogy ez a beteg légzése szerint szignifikánsan változik. A digitalizált feszültség változások számítógép segítségével lehetővé teszik a PET felvétel sorozatból az azonos mozgási fázisú képek kiválasztását és összeillesztését. . . Szemlézte: elitmed.hu, Kolin Péter Forrás: https://www.ehealthnews.eu/ /

KULCSSZAVAK

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Egészségpolitika

Oltásellenesség - a 10 legnagyobb egészségügyi veszély egyike

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.

Kapcsolódó anyagok

COVID-19

Enyhe tünetmentes, SARS-CoV-2-fertőzött járóbetegeknél észlelt íz- és szagérzékelési változások

A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.

Hírvilág

Valóban „egészségesebb” a patikai só? - Tények, tévhitek és ellentmondások a nátrium-kloriddal kapcsolatban

TAKÁCS Gábor, FITTLER András, BOTZ Lajos

Több mint egy éve indították útjára az interneten és különböző fórumokon azt a figyelmeztető hírt, hogy az étkezésre szánt konyhasó kálium-kloriddal kevert, dúsított, sőt akár 100%-ban csak azt tartalmazza. A hírközlő(k) és/vagy annak terjesztői még azt is kihangsúlyozták, összeesküvés elméletekhez illően, hogy ennek következtében a magyar lakosság tudtán és akaratán kívül nátriumszegény diétára van „fogva”. Még azt is megkockáztatták, hogy szerintük egy gyalázatos biológiai népirtásról van szó, hiszen csökken az „egészséges NaCl” bevitel és nő a szervezet számára igen „ártalmas KCl” fogyasztása. Ezáltal -írták embertársaik megsegítésére- számtalan betegségnek lehetünk áldozatai, sőt a krónikus bajainkból éppen ezért nem tudunk meggyógyulni (nemzőképtelenség, allergia, vesebetegség, magas vérnyomás).

Gondolat

Miért vagyunk illetve miért nem vagyunk kaukázusiak?

A paleontológiai leletek és a genetikai vizsgálatok egyértelműen azt mutatják, hogy az emberiség Afrikából származik. Nem kellene használnunk az ezt tagadó, elavult kifejezést.

Klinikum

A bél-agy-tengely újabb összefüggései

Gyulladásos bélbetegség esetén több mint duplájára nő a demencia kockázata; IBD-ben szenvedőknél 7 évvel korábban kezdődik az elbutulás.