Egészségpolitika

Felhőtechnológia a rák elleni küzdelemben

2011. AUGUSZTUS 15.

Szöveg nagyítása:

-
+

A rák Európa második legnagyobb mortalitású betegsége, amely sokszor igen nehezen kezelhető. A rákbetegségek rendkívül sok formája ellen számos terápiás protokollt fejlesztettek ki. A sugárterápia különösen hatékony kezelési mód. Ennek során egy lineáris gyorsító több irányból fókuszált sugárzással támadja meg a daganatot. Ám a kezelés igen bonyolult; a besugárzás irányát, kiterjedését, időtartamát és dózisát mindig a konkrét esethez kell igazítani, amit szimuláció segítségével végeznek. A szimuláció rendkívül bonyolult számítást, s így hosszú feldolgozási időt igénylő folyamat, és ezért korlátozza az egyes gépeken kezelhető betegek számát. Fontos lenne a minél gyorsabb diagnózis, ám a szükséges számítási teljesítményt produkáló szoftver és hardver drága, s ez ugrásszerűen megnöveli a berendezés telepítési és üzemeltetési költségeit. Erre a problémára megoldást jelenthet a felhőtechnológia: egy olyan számítógépes hálózat, amely megosztja a feldolgozó, tároló, hálózati és szoftveres erőforrásokat, bárhol és bármilyen platformon legyenek is. A hálózat – amelynek elemei, mint egy "felhő mögött", rejtve maradnak a felhasználó számára - igény szerint biztosítja a szükséges hardvert és szoftvert, és mivel ezek egy egységes rendszert alkotnak, csökkenti az esetleges üresjáratot vagy holtidőt. A rendszer végső soron úgy optimalizál, hogy a szükséges nagy teljesítmény mindenütt rendelkezésre áll – alacsonyabb költséggel. Az új sugárterápiás hálózatnak két fő szolgáltatása van: az egyik a kezelési terv ellenőrzése, a másik a keresés. A keresőfunkció alternatív kezelési terveket készít a beteg vizsgálati eredményei és a rá vonatkozó kezelési előírások alapján, figyelembe véve az esetleges korlátozó tényezőket is. Mindkét szolgáltatás a háttérben fut; az orvos mindössze beírja a részleteket egy böngészőablak megfelelő rubrikáiba, s később figyelmeztetik e-mailben, ha az eredmények elkészültek. "A rendszert ki lehet terjeszteni, vagy akár módosítani, új algoritmusok használatával, ha egy új terápiás technikát vagy protokollt fejlesztenek ki" nyilatkozott Andrés Gómez Tato, az EU 6. Kutatási Keretprogramja által támogatott projekt egyik menedzsere. Szemlézte: elitmed.hu, Kolin Péter Forrás: https://cordis.europa.eu/ictresults/index.cfm?section=news&tpl=article&BrowsingType=Features&ID=91193

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

Egészségpolitika

Módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény

Mindenképpen módosításra szorul az új egészségügyi jogállásról szóló törvény – állították egybehangzóan munkajogász szakértők egy, az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényről szervezett videókonferencián. Ahogy elfogadhatatlan ennyire méltatlan, elkapkodott, kidolgozatlan és indokolatlanul nehéz körülményeket teremteni, és ilyen választásra kényszeríteni valakit az élethivatását illetően.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.

Egészségpolitika

Már a csecsemőknél is diagnosztizálható a lelki zavar

Szülés körüli depresszió, az újszülött alvási, étkezési, figyelem zavara, a sok sírás, megannyi jelzés, amivel foglalkozni kell. A korábbi teóriákkal szemben nemcsak két éves kor után, hanem már egészen korai időszakban is figyelni kell és diagnózis is felállítható a kisbaba lelki problémájáról. A témában először rendeztek a napokban nemzetközi konferenciát Magyarországon, ahol több mint 240 előadást tartottak az érintett területek neves szakemberei.

Egészségpolitika

Szakmai javaslat a Covid-19-járvány okozta tömeges megbetegedések és halálozások csökkentése érdekében hozandó intézkedésekre a negyedik hullámban

Tisztában vagyunk azzal, hogy a járvány elleni védekezésbe már mindenki belefáradt. Mégis, egészségügyi szakemberként tudjuk, hogy a Covid-19-járvány 4. hulláma során sem lesznek elkerülhetők a racionális korlátozó intézkedések. Hazánk jelenlegi átoltottsági szintjén a nyájimmunitás kialakulásával egyelőre nem számolhatunk, az ismét erősödő járvány a következő hónapokban több ezer áldozattal jár majd, elsősorban az oltatlanok között. Le kell számolnunk azzal a tévhittel is, hogy a beoltottság önmagában teljes biztonságot jelent! A hamis biztonságérzet az oltottak körében, a kiegészítő védelmi szabályok sutba dobása a járvány fellángolásának a melegágyát képezi az átoltottság mai szintje mellett.

Egészségpolitika

Oltásellenesség - a 10 legnagyobb egészségügyi veszély egyike

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) újabb 5 éves tervében összegyűjtötte az egész világot érintő egészségügyi veszélyeket. A lista az oltásokkal megelőzhető fertőzések elterjedésétől a gyógyszereknek ellenálló kórokozókon és a túlsúlyon át a környezetszennyezésig és a klímaváltozásig számos komoly és sürgős megoldásra váró problémát ölel fel. Ezzel közel egy időben, Amerikában több mint 26 ezer iskolásnak nem engedték meg az iskolakezdést, mert nem voltak beoltatva. Magyarországon a védőoltási rendszer szinte egyedülálló.

Kapcsolódó anyagok

Gondolat

Münchhausen báró és az ő szindrómája

Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen báró, német katonatiszt, akinek neve a nagyotmondással forrott össze, 295 éve, 1720. május 11-én született.

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.

Klinikum

Problémák a Pfizer Covid-19 elleni vakcina vizsgálataiban

Mint az akkor a kutatásszervező Ventavia Research Group alkalmazásában álló regionális igazgató a The BMJ-nek elmondta, a Ventavia adatokat hamisított, nem maszkolt/nem vak módon kezelte a betegeket, nem megfelelően képzett vakcinátorokat alkalmazott, és a III. fázisú vizsgálatok során nem követte megfelelően a betegek által jelentett adverz eseményeket. A cég minőség-ellenőrzéssel foglalkozó munkatársai olyan sok problémát találtak, aminek megoldására képtelenek voltak. Miután a Ventavia vezetését a regionális igazgató, Brook Jackson többször is tájékoztatta a problémákról, az FDA-nak is panaszos e-mailt írt – a Ventavia még aznap kirúgta.

PharmaPraxis

Antimikrobás szerek a patikai gyakorlatban

TÓSAKI Árpád

A baktériumfertőzés esetén alkalmazható készítmények széles tárháza áll a gyógyítók rendelkezésére. Egyes csoportjaik eltérő hatásmechanizmussal pusztítják el a kórokozókat. Jelen cikkben a baktériumok sejtfalszintézisére ható gyógyszerekkel ismerkedünk meg részletesebben.

Egészségpolitika

Gyerekek és gyermekeket várók, tervezők – szabad-e oltani?

Úgy tűnik ebben a hazai álláspont egyértelmű, de számos országban már kismamákat oltanak. A jelenlegi szakértői vélemények szerint az mRNS-oltások nem veszélyesek a terhes kismamákra, de klinikai kísérletek hiányában ezt mégsem lehet százszázalékos biztonsággal állítani. Magyarországon éppen ezért nem ajánlják az oltást várandósoknak, de az Egyesült Államokban, Izraelben, vagy Angliában a kismamákra bízzák a döntést. Gyermekeknek egyelőre sehol sem adnak vakcinát.