COVID-19

A COVID-19 epidemiológiája és terjedése Kína Sencsen tartományában 391 igazoltan fertőzött és 1286 közvetlen kontakteset retrospektív kohorsz-vizsgálata alapján

2020. MÁJUS 05.

Szöveg nagyítása:

-
+

A Lancet tudományos folyóiratban megjelent közlemény a kínai Vuhan városban (Sencsen tartomány) a járvány legkorábbi időszakában összegyűjtött adatokat dolgozta fel. A szemlézőnek nem célja a tanulmány összes adatsorának részletes bemutatása és külön-külön értelmezése, sokkal inkább a munka következtetéseit szándékozik röviden összefoglalni.

A súlyos akut légzőszervi szindróma kialakulását okozó koronavírussal (SARS-CoV-2) kapcsolatos kutatások és publikációk jelentős része foglalkozik a vírus terjedésének, átadhatóságának és virulenciájának a kérdésével. A közlemények jelentős része Vuhanból származik, vagy az ott keletkezett és nyilvánosan elérhető adatokat dolgozza fel. Nyilvánvaló azonban az is, hogy a terepen hiányos és pontatlan adatgyűjtés történt, ami torz becslésekhez vezetett. A Lancetben megjelent tanulmány a SARS-CoV-2 terjedési módjának talán az első olyan elemzése, amely relevánsnak tekinthető a vizsgálat elemszáma alapján, továbbá a fertőzés tüneti képét vagy a kontaktkutatáson alapuló gyanúját majdnem minden esetben RT-PCR teszteléssel erősítették meg. Az így bemutatott és statisztikailag értékelt adatok ritka lehetőséget kínálnak a betegség lefolyásának, a vírus terjedésének és a korlátozó intézkedések hatásainak nyomon követésére.

A tanulmány szerzői a 2020. január 14. és február 12. közötti időszakban Szencsen Betegségmegelőzési Központjában regisztrált 391 igazolt SARS-CoV-2 eset és a hozzájuk köthető 1286 közvetlen kontakt személy adatait dolgozták fel. A tünetileg észlelt esetekből külön csoportot hoztak létre, a másik csoportba pedig a kontaktkutatással azonosítottakat sorolták. Ezek után külön-külön megbecsülték a tünetek kezdetétől a betegség igazolásáig eltelt időtartamot (inkubációs periódus), majd meghatározták az igazolt betegek elkülönítéséig eltelt napok számát és ezt követően a kórházi ápolási napok számát. Az adatokat statisztikailag elemezve modellezni tudták a betegség terjedésének módját és a fertőződés kockázatát befolyásoló tényezőket.

A fertőzött és kórházi kezelésre került betegek életkora szignifikánsan magasabb volt az átlag népességnél (68 vs. 45 év). Kiegyensúlyozottnak tekinthető a férfiak (n=187) és nők (n=204) aránya. Az igazolt 391 esetből 356 (91%) mutatott enyhe vagy közepes súlyosságú tüneteket. A vizsgálati időszak utáni megfigyelés alatt (2020. február 12-22.) három beteg hunyt el a betegség következtében és 225-en gyógyultak meg. A gyógyuláshoz szükséges idő medián értéke 21 nap volt. A tünetek megjelenését követően az elkülönítésig átlagosan 4,6 nap telt el. Ezzel szemben a kontaktkutatással azonosított esetekben az elkülönítés átlagosan 1,9 nappal korábban történt.

A kontaktok kutatásából nyert adatok mélyebb elemzése rámutatott, hogy az igazolt pozitív esetekkel egy háztartásban élők és a velük egy tömegközlekedési eszközön utazók esetében nagyobb a vírus terjedésének a kockázata, mint az egyéb típusú közeli kapcsolatok (egy lépcsőházban lakó szomszéd vagy munkatárs) esetén. Statisztikailag az egy háztartáson belül élők másodlagos fertőzési aránya 11,2% volt. Szintén érdekes megfigyelés, hogy a kutatás ebben a csoportban nem tárt fel szignifikáns különbséget a felnőttek és a gyermekek fertőződési valószínűsége között.

A közlemény megerősíti, hogy a COVID-19 első tünetei rövid inkubációs idő után (átlagosan 4-6 nap) alakulnak ki, ugyanakkor a kórházi ápolási idő meglehetősen hosszú, akár több hét is lehet. Az első tünetek a betegek mintegy 5%-ában 2 hét inkubációs időszak után jelentkeznek, amely lényegesen több a korábban közölt és elfogadott 1%-nál. Nem lehet elég gyakran hangsúlyozni, hogy ennek az általában szuperfertőzőnek nevezett betegcsoportnak különösen nagy a jelentősége a fertőzés továbbadása és terjesztése szempontjából.
A tanulmány nagy erénye, hogy a kontaktok vizsgálata kivétel nélkül RT-PCR teszteléssel történt. Így ez a részminta a SARS-CoV-2 fertőzés modellezésében lényegesen jobban használható, mint a tünetek megjelenése alapján létrehozott esetcsoport. A tanulmány érdekes és lényeges megfigyelése, hogy a kontaktokból kialakított csoport 20%-a a vizsgált időszakban tünetmentes volt, és közel 30%-ban láz és hőemelkedés sem fordult elő. Ez is arra hívja fel a figyelmet, hogy az új típusú koronavírust nagy valószínűséggel tünetmentes esetek is terjesztik.

Végül a tanulmány a karanténintézkedések hatását is vizsgálta a betegség terjedésében. Megállapították, hogy az európainál szigorúbb, egyben gyorsabban bevezetett intézkedések jelentősen csökkentették a vírus terjedési sebességét. Így a primer átfertőződési ráta (azaz a nem kontaktuskutatással azonosított új esetek jelentkezése) a már-már elhanyagolható 0,4-es szintre csökkent. Természetesen ennek az aránynak az értékelésénél a látencia esetleg magasabb szintjét is figyelembe kell venni.

A szemléző véleménye: a közlemény remek összefoglalást nyújt a betegség terjedési kinetikájáról a vírus megjelenésének korai időszakában. Megállapításai nem öncélúak, hanem a nemzetközi szervezeteket és kormányokat szolgálják a védekezési stratégiák kialakításában. Nem lehet elég gyakran hangsúlyozni, hogy a betegség terjedésének egyik legfőbb tényezője a tünetmentes hordozók magas száma. A közlemény elképesztően magas, mintegy 5%-os szintre helyezi a hetekig tünetmentes hordozók és terjesztők arányát. Közöttük jelentős lehet gyermekek száma, akik szűrése és izolálása nehezebb feladat a felnőttekhez viszonyítva. A vírus terjedését leghatékonyabban a karanténintézkedések gátolják. A tanulmány szerint erőteljes, gyors és következetes intézkedésekkel a terjedési ráta 0,5 alá szorítható, de fontos ugyanakkor a célzott tesztelés is. A fentiekből következik, hogy a tünetmentes hordozók szisztematikus kiszűrése és gyors elkülönítése elsődleges cél a vírus elleni küzdelemben.

Szemlézte:
Szöőr Árpád dr.
a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal Új Nemzeti Kiválóság Programjában résztvevő kutató

Eredeti közlemény:
Bi, Qifang, et al. Epidemiology and transmission of COVID-19 in 391 cases and 1286 of their close contacts in Shenzhen, China: a retrospective cohort study. The Lancet Infectious Diseases (2020).

eLitMed.hu
2020. május 05.

HOZZÁSZÓLÁSOK

0 hozzászólás

A rovat további cikkei

COVID-19

Enyhe tünetmentes, SARS-CoV-2-fertőzött járóbetegeknél észlelt íz- és szagérzékelési változások

A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.

COVID-19

Enyhe tünetmentes SARS-CoV-2-fertőzött betegeknél észlelt íz- és illatérzékelés-változás

Az egyes jelentések és tudományos publikációk a SARS CoV-2 vírussal fertőzött betegek tünetei között leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor enyhe tüneteket mutató betegek gyakran számoltak be a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokról, mint a megbetegedés általuk tapasztalt első jeléről.

COVID-19

COVID-19: gasztrointesztinális tünetek

A szerzők szerkesztőségi levél formájában hívják fel a figyelmet arra, hogy a 2019 decembere óta világjárvánnyá lett coronavírus betegség 2019 (COVID-19) okozója, az új coronavirus (SARS-CoV-2) az ismert légzőszervi panaszok mellett gasztrointesztinális tüneteket is okozhat. Enyhe tünetekről van szó: émelygés, hányinger, nem súlyos hasmenés, melyeknek összefüggését a járvánnyal gyakran nem ismerik fel, jóllehet egyértelműen kimutatható a SARS-CoV-jelenléte a tápcsatornából vett biopsziás anyagban éppúgy, mint a székletben. Az emésztőszervi tünetek megelőzhetik a légúti tüneteket. A kezdeti tünetek felismerése nagy jelentőségű, mert lehetővé teszi a fertőzés korai diagnózisát és a beteg izolálását, még a léguti tünetek megjelenése előtt. Jelenleg nem tisztázott fontos szempont a fertőzőképesség megállapítása a gasztrointesztinális COVID-19 eseteiben.

COVID-19

A COVID-19-el fertőzött betegek kórházi kibocsátásának feltételei

Avagy mikor hagyhatja el a beteg a kórházat és mikor érhet véget az otthoni karantén? Az Európai Betegségmegelőzési és Ellenőrzési központ (ECDC) az EU/EGT-tagállamok felkérésére készített útmutatása azokra a szempontokra tesz ajánlásokat, amelyek alapján az igazoltan COVID-19-fertőzött beteg biztonságosan (azaz fertőzésveszély nélkül) kibocsátható a kórházból, vagy megszüntethető otthoni izolációja.

Kapcsolódó anyagok

Hírvilág

Mennyit ér a vesém?

A miért illegális a szervkereskedelem? című interjúban Bognár Gergely bioetikus felvázolja e kérdéskör jelenségeit.

COVID-19

Enyhe tünetmentes, SARS-CoV-2-fertőzött járóbetegeknél észlelt íz- és szagérzékelési változások

A Covid-19-ről szóló beszámolók a betegség súlyosságától függően, tünetileg leggyakrabban a lázat, a fáradtságot, a száraz köhögést, az izomfájdalmat és a légszomjat említik. Ugyanakkor a szerzők tudomása szerint eddig csak egy tanulmány foglalkozott Covid-19 fertőzötteknél a szag- vagy ízérzékelésben bekövetkezett változásokkal, és 34%-os prevalenciát állapítottak meg a kórházban kezeltek körében. Viszont a tanulmány nem közölt adatot a megváltozott érzékelés idejéről és a többi tünethez való viszonyáról.

Klinikum

Az inzulinrezisztencia gyógyszeres kezelése

Az inzulinrezisztencia több betegség, szindróma pathogenezisében részt vesz, ezek közül a legfontosabb a metabolikus szindróma, a 2-es típusú cukorbetegség, a polycystás ovarium szindróma

Hírvilág

Bilasztin, nem szedáló antihisztamin használata krónikus urtikária esetén, már gyermekkorban is

Az allergiás betegségek, allergiás nátha, urtikária első vonalbeli kezelésére nem szedáló, második generációs antihisztaminok javasoltak. Az egyik legújabb második generációs antihisztamin a bilasztin, amellyel nemcsak felnőtt-, hanem gyermekvizsgálatok is történtek.

COVID-19

A SARS-CoV-2-re adott antitest válasz COVID-19 betegekben

A SARS-CoV-2 vírus fertőzés kapcsán még nem ismerjük pontosan a szervezet antitest válaszát, illetve az antitestek kimutatásának klinikai értékét sem tudjuk még felmérni.